GeriEkonomi Arı'ya suç duyurusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arı'ya suç duyurusu

Emlak Bankası Genel Müdürü Erdin Arı hakkında Bankalar Yeminli Murakıplarının ciddi iddialar içeren inceleme raporu hazırladığı ortaya çıktı. Raporda, SPK tarafından faaliyeti geçici olarak durdurulan Emlak Menkul'e 6.3 trilyon lira ve 10 milyon dolar usulsüz kredi aktarıldığına dikkat çekilerek, Banka yöneticileri görevlerini kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Emlakbank Genel Müdürü Erdin Arı hakkında Bankalar Yeminli Murakıpları'nca ciddi iddialar içeren inceleme raporu hazırlandığı ortaya çıktı. Raporun bir özeti kararnameye eklenerek Demirel'e de gönderildi.

Demirel'e gönderilen Hazine Müsteşarlığı antetli ‘T. Emlak Bankası A.Ş’nce, Emlak Menkul Değerler A.Ş'ne Kullandırılan Krediler Hakkında Bilgi Notu' başlıklı iki sayfalık yazıda, Bankalar Yeminli Başmurakıbı Seydi Uğurlu ile Bankalar Yeminli Murakıbı Mehmet Çalışkan tarafından Emlakbank'da inceleme yaptığı belirtildi. Bu inceleme sonucunda 3 Şubat 1999 tarih ve R-4/4 sayılı raporun hazırlandığı da vurgulanan bilgi notunda şunlar yer aldı:

1- Emlakbank, kendi iştiraki Emlak Menkul Değerler'e 7 Ocak 1988 ile 6 Ekim 1998 tarihleri arasında kredi kullandırmıştır. Bankanın bundan dolayı 31.12.1998 tarihi itibariyle, 6 trilyon 307 milyar 386 milyon 42 bin lira ve 10 milyon dolar kredi riski bulunmaktadır.

2- Emlak Menkul, bankaya aittir. İnceleme dönemi itibariyle Banka'nın Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi Mesut Erkovan aynı zamanda Emlak Menkul Yönetim Kurulu Başkanıdır.

3- Emlak Menkul'ün faaliyetleri, varlıkları taahhütlerini karşılayacak duruma ulaşıncaya kadar, 2 Kasım 1998 tarihinden itibaren SPK tarafından geçici olarak durdurulmuştur.

4- Emlak Menkul'ün Banka'dan kullandığı krediler, kendi müşterilerine kullandırılmış; ancak tahsil edilememiştir.

5- Nihai zararın tesbiti bugün için güç olmakla beraber, kredinin teminatsız oluşu nedeniyle, Banka alacağı 6.3 trilyon lira ve 10 milyon dolar zarar niteliğindedir.

6- Emlak Menkul sermaye yapısı ve yönetim şekli itibariyle Banka'nın uzantısı konumundadır. Gerek Banka'ca açılan kredilerin takibi ve gerekse şirketin yönetimi açısından Banka yetkililerinin sorumluluklarını yerine getirmediği, basiretli davranmadığı, dolayısıyla görevlerini kötüye kullandıkları sonucuna varılmıştır.

Bu 6 maddeden sonra bilgi notunda, ‘‘Raporun ilgili bölümünde, sorumlu olarak gösterilen Emlakbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Erdin Arı ile Yönetim Kurulu üyesi Mesut Erkovan hakkında TCK'nın 240'ıncı maddesi uyarınca kanuni takibata geçilmesini teminen, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımıcılığı makamınca Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulacaktır’’ vurgulaması yapılıyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle