GeriEkonomi Arılar vizeli yolculuk yapacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arılar vizeli yolculuk yapacak

Arılar vizeli yolculuk yapacak
refid:20406482 ilişkili resim dosyası

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, arı sevklerinde “vize uygulaması” başlattı. Bundan böyle gezginci arıcılar, arılarını başka il veya ilçelere sevk ederken bakanlıktan vize alacak ve arılarını sağlık kontrolünden geçirecekler.

Adresleri belli olacak
Dünyada arı nüfusunun giderek azaldığı bir dönemde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arılara ayrı bir önem vererek sevkiyatları için yeni bir talimat hazırlattı. Buna göre gezginci arıcılar, arılarını başka il veya ilçeye sevk ederken bakanlıktan vize alacaklar ve arıların yola çıkacakları yer ile konaklayacakları adresler bile bu vizelerde olacak. Talimatnameye göre arıcılar, arılarını ancak sağlık kontrolünden geçirdikten sonra sevk işlemine başlayabilecekler.
Sağlık kontrolü
Arıların, vize belgesinde adı geçmeyen bir yere sevk edilmek istenmesi durumunda bir önceki veteriner sağlık raporuna istinaden arıların son konakladıkları yerin bağlı bulunduğu il ve ilçe müdürlükleri tarafından gerekli sağlık muayene ve kontrolleri yapılarak yeni veteriner raporu düzenlenecek. Arı vize belgesi düzenlenerek veteriner sağlık raporuna eklenecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle