GeriEkonomi Arcelormittal ve Borusan'dan dev yatırım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arcelormittal ve Borusan'dan dev yatırım

Arcelormittal ve Borusan Holding, yüzde 50 ortaklık ve 500 milyon dolar yatırımla sıcak haddeleme tesisi kurma karalı aldı.

Yatırım kararı İstanbul'da Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, Arcelormittal Grup İcra Kurulu Üyesi Michel Wurth, Borusan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Agah Uğur ve Arcelormittal Yassı Çelik Avrupa Sorumlusu Christophe Cornier'in katıldığı basın toplantısı ile duyuruldu.

Verilen bilgiye göre, Borusan'ın Gemlik tesislerinde yapılacak olan yatırımın 2010 yılının ortasında tamamlanması ve üretime başlamasıyla Türkiye pazarında en yüksek kalite sıcak sac sunulacak. Tesis, yılda 4,8 milyon ton sıcak sac üreterek, 3 milyar dolarlık bir ciro yaratacak.

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arcelormittal Grup İcra Kurulu Üyesi Michel Wurth, Arcelormittal'in Erdemir'e son derece saygı duyduğunu ifade ederek, “2005'teki ihalede başarılı olamadık. Şu anda Erdemir'in mal sahibi Oyak'tır. Arcelormittal'in Erdemir'e ortak girişim partneri olma ihtimali yok. Her iki şirket birbirine saygılı” diye konuştu.

Wurth, bugün açıklanan yatırım kararının Erdemir'e karşı alınmış bir karar olmadığını belirterek, “Tam tersi... Türk pazarında iki güçlü oyuncu liderliği ellerinde tutmakta. Bu açıdan bu son derece önemli bir durumdur. Arcelormittal başlangıçta Erdemir'den aldığı hisselerini satmadı, Erdemir'de hala hisse sahibiyiz. Pay sahibi olarak Erdemir başarılı olursa biz de çok mutlu oluruz” diye konuştu.

Borusan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Agah Uğur da yatırımın 2010 yılında tamamlanacağını, 2012'de de tam kapasite ile çalışacağını vurgulayarak, 2015'te Türkiye'de sıcak sac pazarı 14 milyon ton diye bakıldığında, iç piyasada yüzde 20-25 pazar paylarının olacağını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle