Arçelik’ten çok önemli Hindistan atağı

EKONOMİ SERVİSİ
23.05.2017 - 19:56 | Son Güncelleme:

KOÇ Grubu’nun tüketici elektroniği şirketi Arçelik AŞ, Hindistan’ın en büyük şirketler grubu Tata’nın ana hissedarı olduğu Voltas ile ortaklık anlaşması imzaladı.

100 milyon dolar sermaye ile kurulacak yeni şirkette Arçelik’in bağlı ortaklığı ‘Ardutch BV’nin ve Voltas’ın yüzde 49 oranında eşit payları bulunacak. Koç Holding ve Tata Investment Corporation Ltd. ise yüzde 1’er hisse ile ortaklıkta yer alacak.

Arçelik’in üretim teknolojisi ile Voltas’ın Hindistan pazarındaki dağıtım ağını birleştirecek olan ortaklıkla ürünler, 1.3 milyar nüfuslu ülkede tüketicilere sunulacak. Bu ortaklık anlaşması kapsamında, Hindistan’da kurulacak fabrikada buzdolabı üretimi gerçekleştirilecek. Ortak şirket, Arçelik fabrikalarında üretilen ana beyaz eşya ürünlerinin satışını da yapacak.

2018’DE ÜRETİM
Voltas’ın merkezinin bulunduğu Bombay’da imzalanan anlaşma töreninde konuşan Arçelik AŞ CEO’su Hakan Bulgurlu, Hindistan yatırımıyla tarihi İpek Yolu’nu ‘Beko Yolu’ yapma stratejilerinde çok önemli bir adım daha attıklarını söyledi. Bulgurlu, “Farklı kültür ve coğrafyalardan çok yetkin insan kaynağını aynı potada birleştiren şirketimizin etki alanına Hindistan da eklendi. İş planımız kapsamında 2018 yılının sonuna kadar üretime başlamayı hedefliyoruz.

Bu süre zarfında fabrikalarımızda üretilen Beko markalı ürünlerimizi Hindistan’a ihraç ederken, ‘Voltas Beko’ markasıyla satışa sunacağız. Sıfırdan kurulacak fabrika yatırımımızla, ortak şirketimizin Hindistan’da 10 yıl içinde 1 milyar doları aşan ciroya ve yüzde 10’nun üzerinde pazar payına ulaşmasını hedefliyoruz” dedi. Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “Şirketimiz Hindistan pazarına güçlü bir şekilde giriş yapıyor. Bu iş birliğiyle global markamız Beko’nun bu pazardaki etkinliğini artırırken; sadece üretim yapmakla kalmayacak; bilgi birikimi, mühendislik, Ar-Ge ve teknoloji gücümüzü Güney Asya pazarına da taşıyacağız” diye konuştu.

 

Arçelik’ten çok önemli Hindistan atağı

Tata Yönetim Kurulu Üyesi ve Voltas Yönetim Kurulu Başkanı Ishaat Hussain ise şunları söyledi: “Arçelik’in güçlü teknolojisi, global üretim ve tedarik kabiliyetleri ile Hindistan pazarında üstün özellikli ürünleri müşterilerimizle buluşturacağız. Ortaklığımızdan aldığımız güçle, Hindistan beyaz eşya pazarında liderlik için çalışacağız.”

Arçelik’ten çok önemli Hindistan atağı

Arçelik’ten çok önemli Hindistan atağı

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (24.05.2017)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı