GeriEkonomi Arçelik-LG Klima üretime başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arçelik-LG Klima üretime başladı

GÜNEY Koreli LG ile ortaklık yapan Arçelik, Türkiye'de ilk kez ev tipi klima üretimine başladı. Arçelik bu ortaklıkla yılda 300 bin adet üretim yapmayı hedefliyor.

BEYAZ eşyada 2005 yılına kadar Avrupa'nın ilk 5'i arasına girmeyi hedefleyen Arçelik, klimayı da ürün gamına kattı. Dünyanın önde gelen elektronik cihaz üreticilerinden Güney Koreli LG ile ortaklık yapan Arçelik, Gebze'deki tesislerini hizmete soktu.

13 YILLIK İŞBİRLİĞİ

Arçelik-LG Klima A.Ş.'de Arçelik ve LG eşit hisseye sahip. Arçelik-LG Klima, LG Electronics'in dünyanın bu bölgesindeki tek üretim tesisi olma özelliğini de taşıyor. Yılda 300 bin adetlik kapasitesiyle hem Türk pazarına, hem de Akdeniz ve Kuzey Afrika ülkeleri başta olmak üzere komşu pazarlara ihracat yapılması hedefleniyor. Arçelik-LG Klima'nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman, açılışta yaptığı konuşmada bu fabrikanın Türkiye'nin tek entegre ev tipi klima üretim tesisi olduğunu da vurguladı.

Yılda 3 milyon adetlik üretim ve satışla dünya klima pazarında ilk üç şirket arasında yer alan Güney Koreli LG Electronics'le, Koç Grubu'nun ilişkileri oldukça eskiye dayanıyor. Beko Elektronik'in LG Electronics'ten 1987 yılında televizyon tüpü almasıyla başlayan ilişkiler, son yıllarda 10 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmış durumda.

Arçelik ve LG'nin, ortak klima üretimi amacıyla yatırım yapma kararı geçen yıl 13 Mayıs'ta resmileşmişti. 50 milyon sermaye ile kurulan Arçelik-LG Klima Sanayi'nin, Gebze Organiza Sanayi Bölgesi'ndeki tesisisin temeli ise 20 Mayıs 1999'da atılmıştı. Dün açılışı yapılan fabrika toplam 54 bin metrekare arazi içinde 23.200 metrekare kapalı alana sahip. 300 bin adet ev tipi klima kapasitesine sahip fabrikanın üretiminin yüzde 30'unun ihraç edilmesi planlanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle