GeriEkonomi Arçelik elektrikli süpürgeye son verecek, motora yüklenecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arçelik elektrikli süpürgeye son verecek, motora yüklenecek

Arçelik elektrikli süpürgeye son verecek, motora yüklenecek
refid:3432658-spot ilişkili resim dosyası

Arçelik, pazar lideri olduğu elektrikli süpürge üretiminden çekiliyor. Şirket Çerkezköy’deki Elektrik Süpürge ve Motor Fabrikası’nda ise bundan böyle sadece motor üretimine ağırlık verecek. Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, ‘Arçelik’in elektrikli süpürge üretimini durdurarak, yerli ve yabancı üreticilerden temin etmesinin, şirketimizin menfaatleri açısından olumlu yönde sonuç vereceği tespit edildi’ dedi.

KOÇ Holding’in amiral gemisi Arçelik, elektrikli süpürge üretimine son verme kararı aldı. Arçelik, pazar liderliğini elinde tuttuğu elektrikli süpürge ihtiyacını bundan sonra yerli ve yabancı üreticilerden temin edecek. Arçelik’in kontrolünde ürettirilecek elektrikli süpürgeler ise hem iç, hem dış pazara ‘Arçelik’ markasıyla sunulmaya devam edilecek. Çerkezköy’deki Elektrik Süpürge ve Motor Fabrikası’nda bundan böyle sadece motor üretimine ağırlık verecek.

ŞİRKETİN MENFAATİ DÜŞÜNÜLDÜ:

Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, ‘Arçelik’in elektrikli süpürge üretimini durdurarak, yerli ve yabancı üreticilerden temin etmesinin (outsource), şirketimizin menfaatleri açısından olumlu yönde sonuç vereceği tespit edildi. Bu nedenle elektrikli süpürge üretimini durdurma kararı alındı’ dedi.

PAZAR LİDERLİĞİNİ KORUYACAĞIZ:

Arçelik’in elektrikli süpürge üretiminde de diğer ürün gruplarında olduğu gibi pazar payı lideri olduğunu söyleyen Özdemir, ‘Bu ürün grubunda yine pazar payımızı pekiştirmeye, liderliğimizi sürdürmeye ve tüketici ihtiyaçları paralelinde ürünler sunmaya devam edeceğiz’ diye konuştu. Özdemir, Arçelik’in elektrikli süpürge ihracatını daha da artırmayı hedeflediğini vurguladı.

KARAR CUMA GÜNÜ ALINDI:

Arçelik’in elektrikli süpürge üretimini durdurmasına ilişkin karar, geçtiğimiz Cuma günü yapılan Yönetim Kurulu toplantısında alındı. Arçelik’ten İMKB’ye gönderilen açıklamada, şirketin geçtiğimiz cuma günü yaptığı yönetim kurulu toplantısında Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Elektrik Süpürge ve Motor İşletmesi’nde devam eden elektrikli süpürge üretimine son verilmesine karar verildiği belirtildi. Açıklamada, ‘İlgili üründen ihtiyaç duyulan miktarın yerli ve yabancı üreticilerden temin edilmesine karar verildi’ denildi.

2004 ÜRETİMİ 892 BİN ADET:

Arçelik, 2004 yılında Çerkezköy’deki fabrikasında toplam 6.8 milyon adet motor ve 892 bin adet elektrikli süpürge üretti. 2004 yılında üretilen elektrikli süpürge üretiminin yüzde 42’si yurtdışına ihraç edildi. 2004 yılında 2003’e göre üretim artışı süpürgede yüzde 82, motorda ise yüzde 42 olarak gerçekleşti.

2005 ciro hedefi 3 milyar Euro

Arçelik, son dört yılda cirosunu iki katına çıkardı ve 2004 yılında bir önceki yıla göre yüzde 29 oranında büyüdü.

2004 yılı sonunda dört ana grubunda yılda 7.4 milyon adetlik üretime ulaştı.

Şirketin cirosu 2004 yılında 2.7 milyar Euro olarak gerçekleşti.

2005 yılı ciro hedefi ise 3 milyar Euro.

Arçelik’in yurt dışı satışlarının yaklaşık üçte ikisi kendi markasıyla gerçekleştirliyor.

Şirketin yurt dışı satış hacmi son dört yılda 472 milyon Euro’dan 1.2 milyar Euro’ya çıktı.

Arçelik, İngiltere soğutucu pazarında yüzde 14, yıkayıcı pazarında yüzde 7, Belçika’da beyaz eşyada yüzde 14, fırında yüzde 43, Polonya’da tüm beyaz eşya pazarında yüzde 5, Litvanya’da ise yüzde 20 pazar payına sahip.

Patent başvurusunun yüzde 10’u Arçelik’in

ARÇELİK Türkiye’de 1996 yılından bugüne katdar yapılan toplam patent başvurularının yüzde 10’una sahip bulunuyor. Şirketin toplam patent başvurusu sayısı 300 civarında. Şirket bu sayı ile, Avrupa’da dayanıklı tüketim sektöründe en çok patante sahip 4 şirket arasında bulunuyor. Uluslararası standartlara uygun olarak yıllık cirosunun yaklaşık yüzde 1,5’ini Ar-Ge çalışmalarına ayıran Arçelik, Merkez Ar-Ge ve İşletme Ar-Ge bölümlerinde 450 kişi istihdam ediyor. Sektöründe teknolojik öncü olma hedefi ile çalışmalarını sürdüren şirket, geliştirdiği ürünlerle 2004 yılında uluslararası alanda önemli ödüller kazanmış ve başarısını tescil ettirdi. Arçelik’in dünyada kullanımda olan 75 milyonun üzerindeki ürünü 100’den fazla ülkede tüketiciye ulaşıyor.

Süpürge fabrikası 1979’da kurulmuştu

1955
yılında kurulan Arçelik, 1959’da ilk çamaşır makinesini, 1960’da ilk buzdolabını üretti. 1968 yılında Çayırova tesislerine taşınan şirket, 1970’li ve 80’li yıllarda ürün gamı genişletilerek 1975’de Eskişehir Buzdolabı, 1979’da İzmir Elektrikli Süpürge, 1993 yılında Ankara Bulaşık Makinesi işletmelerini faaliyete geçirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle