GeriEkonomi Arçelik-Beko'nun Fransa yarışı başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arçelik-Beko'nun Fransa yarışı başlıyor

Nanterre Ticari Mahkemesi, yarından itibaren Brandt grubunu satın almak isteyen aralarında Türk Arçelik Beko`nun da bulunduğu dört yabancı firmanın verdiği teklifleri incelemeye başlayacak.

Brandt`ı almak için Amerikalı Whirpool, İtalyan Candy, Türk Beko ve yarışa son katılan İsrailli Elco grubu, uzun zamandır yoğun uğraş veriyorlar.

Fransız Mahkemesi`nin, dört ayrı grubun yaptıkları son teklifleri sözlü olarak dinledikten sonra, 10 gün içinde kararını vermesi bekleniyor.

Arçelik Beko, Brandt`ı satın alması halinde, dünyanın 4. büyük beyaz eşya üreticisi olacak. Arçelik-Beko, şu anda Avrupa`nın beyaz eşya üretimi konusunda 7. büyük grubu olarak gösteriliyor.

ARÇELİK TEKLİFİ YENİLEDİ

Arçelik yetkilileri, Brant grubunu satın almak için, daha önce getirdikleri teklifi yenileyerek, toplam 4.187 işçi çalıştırmayı öneriyorlar.

Arçelik grubu, Brant`ın altı fabrikasını da çalışmayı ve mevcut hiç bir fabrikayı kapatmama taahhütünde bulunuyorlar.

Arçelik, ilk teklifinde sadece dört fabrikayı almayı öneriyordu. Arçelik, yeni teklifinde 673 işçi daha fazla çalıştırmayı düşünürken, Brant için iki yıl içinde 500 milyon euro tutarında sermaye koymayı teklif ediyor.

İsrailli Elco ve ABD`li Whirpool ise sermaye olarak ilk aşamada sadece 200 ile 400 milyon euro arasında bir para yatırmayı düşünüyor.

Fransız basında çıkan haberlerde, diğer gruplara oranla en az işçi çıkartmayı öneren ve daha fazla sermaye koymayı planlayan Arçelik-Beko, sosyal açıdan da, ekonomik açıdan da şanslı adaylar arasında gösteriliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle