GeriEkonomi Arçelik 3 milyar lirayı aştı, 258 milyon lira kâr etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arçelik 3 milyar lirayı aştı, 258 milyon lira kâr etti

ARÇELİK, bu yılın ilk yarısında 258 milyon lira net kâr elde etti. Arçelik’in, yılın ilk yarısında 3.1 milyar lira konsolide ciroya ulaşırken, Türkiye dışı pazarlardan elde ettiği cironun 1.5 milyar lira olarak gerçekleştiği belirtildi.

Şirketin, ilk altı aylık mali tablolarında vergi sonrası konsolide net kârının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 91 artarak 258 milyon lira olduğu vurgulandı.

Avrupa’da pazarı arttı

Arçelik’in, bütün olumsuz şartlara karşın yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği tatmin edici sonuçlar ile global rakiplerinin üzerindeki karlılığını artırarak devam ettirdiği dile getirilen şirket açıklamasında, şunlar dile getirildi: “Ekonomik gelişmelere bağlı olarak geçen yılın aynı dönemine göre daralan pazara rağmen Arçelik, iş yaptığı bütün önemli bölgelerde pazar payını artırdı. Türkiye pazar liderliğini sürdüren Arçelik, başta İngiltere olmak üzere, Batı Avrupa ülkelerinde gösterdiği güçlü performansla bu bölgede pazar payını en hızlı artıran şirketlerden biri oldu. Bunun sonucunda Batı Avrupa’nın Arçelik’in toplam cirosu içindeki payı da yüzde 33’e ulaştı.”

176 bin adet LCD TV

Açıklamada, “Arçelik, beyaz eşyada olduğu gibi tüketici elektroniği sektöründe de başarılı bir performans sergiledi. 2009’un ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre Türkiye piyasasındaki LCD TV satışı yüzde 47 oranında artarak 176 bin adede ulaştı” denildi. Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, “Alınan bu başarılı finansal sonuç ile Arçelik, zor koşullarda iş yapabilme kabiliyetini, esnekliğini ve kriz yönetimi becerilerini bir defa daha gösterdi” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle