GeriEkonomi Araplar yılda 4 kez ev dekoruna geçti 250 milyon dolarlık Türk halısı satıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Araplar yılda 4 kez ev dekoruna geçti 250 milyon dolarlık Türk halısı satıldı

Araplar yılda 4 kez ev dekoruna geçti 250 milyon dolarlık Türk halısı satıldı
refid:19755318 ilişkili resim dosyası

Hannover’de düzenlenen Domotex’te (Halı Fuarı) Türk firmalarının kiraladığı alan 18 bin metrekareye çıktı. İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz, “2011’de halı ihracatımız yüzde 27 arttı. Suudi Arabistan’a ihracat yüzde 61 yükseldi. Çünkü 3 ayda bir ev dekore etmeye başladılar. 2023 için 3.5 milyar dolarlık hedef koymuştuk, fazla temkinli olmuş. Böyle giderse 2023’te 5 milyar doları aşarız” dedi.

TÜRK halı sektörü küresel krize rağmen hızlı büyümeye devam ediyor. Dünyanın en büyük halı fuarı konumundaki Hannover’de düzenlenen Domotex’e el halısında İstanbul, makine halısında ise Gaziantepli firmalar damga vurdu. 60 ülkeden 1350 firmanın katılımıyla fuarda toplam 18 bin metrekare (18 dönüm) alan kiralayan Türk firmaları geçen yıla göre 4 bin 500 merte kare daha büyük bir alana halılarını serdi. Bu alan büyüklüğü ile dünyanın en büyük halı ihracatçısı Belçika, Hindistan ve Çin’in metre karelerini de aşan Türkiye’den katılımcı firma sayısı ise 129’dan 151’e yükseldi. İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Başkanı İbrahim Yılmaz, “2011’de halı ihracatı yüzde 27 arttı ve 1 milyar 630 milyon dolara ulaştı. Bunun 1 miyar 450 milyon dolarlık kısmı makine halısı. Suudi Arabistan’a ihracatımız yüzde 61 yükseldi. Çünkü 3 ayda bir ev dekor etmeye başladılar. 2023 yılı için 3.5 milyar dolarlık hedef koymuştuk ama temkinli olmuş. Biz yıllık yüzde 7-8’lik artış öngörmüştük. Son 3 yıldır yüzde 25’in altına inmedi. Böyle giderse 2023’te 5 milyar dolarlık ihracatı rahatlıkla aşarız” dedi.

Petrol fiyatları yükselince

Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki krizin Türkiye’nin halı ihracatını negatif etkilemediğini çünkü pazarı süratle genişletmeyi başardıklarını anlatan İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz, şöyle konuştu: “Halı sektörü olarak Türkiye genel ihracatının üzerinde artış yakaladık. Çünkü pazar yelpazemiz çok genişledi. Avrupa biraz aşağı geldi ama Suudi Arabistan, Rusya, ABD, Japonya, Irak yükselmeye başladı. Suudi Arabistan’a yüzde 61’lik ihracat artışı yakaladık, 250 milyon doları aştık. ABD pazarı tekrar canlandı ve 150 milyon dolara çıktık. Almanya’ya, Irak’a 100’er milyon dolarlık ihracat yapıyoruz. Suudi Arabistan’daki artış çok ilginç. Petrol fiyatlarının yükselişi ile bu ülkede harcama da patlamış durumda. Arap dostlarımız 3 ayda bir ev dekorasyonu yeniliyor. Hac mevsiminde de çölde kullanılan halılar ‘kullan at’ olup gidiyor.”

İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz, halı ihracatının küresel krize rağmen nasıl arttığını şöyle anlattı: “Bu ihracat başarısında Türkiye’nin bu dönemdeki ihracat kadrosunun büyük etkisi var. Sayın Bakanımız Zafer Çağlayan ve TİM Başkanımız Mehmet Büyükekşi bize daha ilk toplantıda ‘hanımlarınızla vedalaşın bavullarınız hep hazır olsun’ dediler. O günden beri hep yollardayız. Gitmediğimiz bölge, ülke kalmadı. 2012’de de bu tempo devam edecek. Ayrıca Türkiye’de ilk kez İstanbul’da da büyük bir halı fuarı başlatacağız. Evteks Fuarı’yla aynı günlerde başka bir lokasyonda olacak.”

Gaziantep iş yetiştiremiyor

Bu yıl Domotex’e katılan 151 Türk firmasınıdan 32’sinin İHİB’in milli katılımıyla fuara geldiğini söyleyen İbrahim Yılmaz, “Makine halısında arkadaşlarımızın şu anda müşteri bulma, ürün satma derdi yok. Müşterinin de Türkiye’den aldığı üründe kalite şikayeti yok. Tek sorun onlar daha çok sipariş vermek istiyor bizimkiler yetiştiremiyor. Bu yüzdende yatırımlar devam ediyor. 2011’in son haftasında bile 100 yeni makine alımı yapıldı. Gaziantep de dünyada bu işin merkezi haline geldi” dedi.

Otomobil için paspas halı ve döşeme tasarımı yapacaklar

İSTANBUL Halı İhracatçıları Birliği’nin (İHİB) bu yıl 5’incisini yapacağı tasarım yarışması da meyvelerini vermeye başladı. Domotex’te İHİB’in ‘Genç Türk Tasarımcılar’ için açtığı stantta çalışmalarını sergileyen 4 kadın tasarımcıya tasarım sirapişleri geldi. Bir firma ‘otomobiller için paspas halı ve koltuk döşemesi tasarımı’ talebinde bulunurken, bazı tasarımcılar yurt dışına tasarım yapmaya da başladı. Tasarımlarını sergileyen İHİB Halı Tasarım Yarışmalarında dereceye girmiş, Seher Süleymanoğlu, Başak Özdemir, Gülhan Güleçer ve Füsun Kodaman Sönmez de İHİB’in kendilerini kesintisiz desteklediğini anlattılar.

2012’de 2 milyar doları aşarız, Şanghay’a gidiyoruz

İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz, Türkiye’nin 2012 yılında halı ihracatında 2 milyar dolar sınırını aşacağını belirterek, “Halı sanayicimiz şimdi ‘duvardan duvara’ yatırımına da yöneldi. Parça halı dışında bu tür üretim de çok önemli. ABD ve Japonya pazarları için duvardan duvara halı çok kritik” dedi. Dünyada en büyük halı ihracatçısı ülkelerin Belçika, Hindistan, Çin ve Türkiye şeklinde sıralandığını anlatan Yılmaz, “Ancak geçen yıl Çin’i geçtik. Henüz Dünya Ticaret Örgütü’nün rakamlarıyla resmileşmedi ama yakında resmileşir” diye konuştu. Yılmaz şu bilgileri aktardı: “2012’de yeni pazar olarak da Çin’e açılım yapıyoruz. Şanghay’daki halı fuarına bu yıl ilk kez katılacağız. Çin’de 300 milyonluk zengin nüfus var. Bu ülkenin halı ithalatı da yüksek.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle