GeriEkonomi Arap ülkelerine 40 milyar dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arap ülkelerine 40 milyar dolar

Arap ülkelerine 40 milyar dolar
refid:17893237 ilişkili resim dosyası

Zengin ülkeler ve uluslararası finans kuruluşları, Arap ülkelerine 40 milyar dolar sağlamayı amaçlıyor.

G-8 Liderleri, Fransa'nın Deauville kasabasında iki gün süren toplantıda bir araya geldi.

Bir Fransız yetkili, 40 milyar doların toplam hedef olduğunu, ancak ayrıntılar ve zamanlamanın hala müzakere edildiğini söyledi.

Tunus Maliye Bakanı Celul Ayed, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin 40 milyar dolarlık bir yardımdan söz ettiğini belirtti. Ayed, tüm G-8 ülkelerinden, finansal kuruluşlardan gelen çok açık ve güçlü açıklamalardan oldukça tatmin olduklarını ifade etti.

Toplantının sonuç bildirgesinde, “Kısa vadede, istikrarsızlığın politik reform sürecini baltalamamasını sağlamayı ve sosyal kaynaşma ile makroekonomik istikrarı devamlı kılmayı amaçlıyoruz” denildi.

Uluslararası kalkınma bankaları “reform çabaları” için 2013 yılına kadar 20 milyar dolardan fazla yardım sağlayacak. Avrupa Yatırım Bankası'ndan da 3,5 milyar euro gelecek.

ASLAN PAYI MISIR VE TUNUS'A

Bankalardan sağlanan 20 milyar dolar, gelecek üç yılda Mısır ve Tunus'a gidebilir.

Mısır ve Tunus liderleriyle yapılan toplantının ardından G-8 liderleri, ülkelerin kırılgan politik yapısını desteklemek, yolsuzlukla savaşmak ve ekonomilerini istikrara kavuşturmayı amaçlayan bir ortaklık programı oluşturdu.

Doğu Avrupa ülkelerini desteklemeye yardımcı olmak için oluşturulan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) da Arap ülkelerine yardımcı olmasına odaklanan plan da hazırlandı.

Tunus hükümeti, G-8'den gelecek beş yıl için 25 milyar dolar isterken, Mısır da mevcut mali yıl için 10 milyar dolar ile 12 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle