GeriEkonomi Arap Baharı’nın maliyeti 55 milyar dolara çıktı petrolle kasalar doldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arap Baharı’nın maliyeti 55 milyar dolara çıktı petrolle kasalar doldu

Arap Baharı’nın maliyeti 55 milyar dolara çıktı petrolle kasalar doldu
refid:18991478 ilişkili resim dosyası

Arap ülkelerinin demokrasi ve özgürlük adına başlattıkları ‘Arap Baharı’ ayaklanmasının Ortadoğu ülkelerinde 55 milyar dolarlık bir zarara neden olduğu belirtildi. Uluslararası Para Fonu’nca (IMF) hazırlanan bir raporda, Arap Baharı’nın maliyet tutanının yanı sıra tüm piyasalarını etkileyen hareketin, petrol fiyatlarını artırması sayesinde Ortadoğu dışındaki petrol üreticilerinin daha fazla kazanmasına neden olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, özellikle en kanlı çatışmaların yaşandığı Libya ve Suriye’nin ekonomik açıdan da en büyük darbeyi yediği kaydediliyor. Raporda, şu saptamalar yer alıyor:

Ayaklanmadan ekonomik anlamda en çok zarar gören diğer ülkelerin ise sırasıyla Mısır, Tunus, Bahreyn ve Yemen oldu. Arap Baharı olarak adlandırılan isyanın, bölge ülkelerinin gayri safi yıllık hasılalarında toplamda 20.6 milyar dolarlık bir kayba yolaçtı. Kamu finansmanı da, azalan gelirler ve artan maliyetler nedeniyle 35.3 milyar dolarlık bir darbe yedi.

Bu dönemde petrol üreticisi ülkeler daha fazla gelir elde etti. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi petrol üreticisi ülkeler de artan petrol fiyatları karşısında GSYH’sini artırdı. Bu yıl başında ham petrolün fiyatı 90 dolarken, isyanın patlak verdiği mayıs ayında 130 dolar seviyesine dayandı.

Sonuç olarak Arap Baharının genel etkisine bakıldığında, Arap ülkelerinin isyanın olduğu dönem içinde, ekonomik açıdan olumlu yönde etkilendi. Yıl başından eylül ayına kadar bölgenin petrol üretiminden elde ettiği gelir, artan fiyatlarla beklenenin üzerine çıkarak 38.9 milyar dolarlık bir artış kaydetti.

En çok Libya zarar etti

Petrol üretiminin yarı yarıya azalması nedeniyle ekonomik anlamda bölgenin en çok zarar eden ülkesinin Libya oldu. Libya’nın GSYH’sinin yüzde 28 oranında azalarak 7.7 milyar dolar seviyesine geriledi. 6.5 milyar dolar olduğu tahmin edilen zararın mali dengeye etkisi de GYSH’nin yüzde 29’una denk geldi.
Mısır’ın 9 aylık dönemde GYSH’daki kaybının ise yüzde 4.2 oranında oldu, zararın 5.5 milyar seviyesine yükselirken kamu gelirleri de 75 milyon dolar azaldı. Bölge ülkelerinde gündelik yaşamın yavaş yavaş normale dönse de Suriye’de halkın protestoları devam ediyor.
En kanlı çatışmaların yaşandığı Suriye, ekonomisinin 6 milyar dolarlık zararının, ülke GSYH’sının yüzde 4.5’ine denk geliyor. Yemen’de ise yaşanan ayaklanmalar nedeniyle açlık sınırının yüzde 15 yükseldiği ve mali dengenin 858 milyon dolar zarara uğradı. Bu da ülke GSYH’nin yüzde 6.3’üne denk geldi.
Arap Baharı’nın başladığı ülke olarak kabul edilen Tunus’ta ise 2 milyar dolarlık bir kayıp olduğu tahmin ediliyor.

Arabistan ve Bahreyn reformlarla korundu

SUUDİ Arabistan’ın 30 milyar dolarlık yeni sosyal sigorta ödemeleri ve genişletilen kamu yatırım programıyla ülkede çıkabilecek olası bir ayaklanmayı önlediği belirtilirken, petrol fiyatlarının artmasıyla birlikte GSYH’da 5 milyar dolarlık artış getirerek 60.9 milyar dolara ulaşmasını sağladı. Bahreyn’de ise GSYH yüzde 2.7 oranında düşse de petrolden elde ettiği gelirle yaşanabilecek olumsuz etkilerden korundu. Yapılan 2.1 milyar dolarlık kamu harcamalarının bunda etkili olduğu belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle