Araç vurguncularına operasyon: 20 gözaltı

Çetin AYDIN/İSTANBUL
30.09.2015 - 11:14 | Son Güncelleme:

İstanbul’da, internet üzerinden araçlarını satışa çıkaranları dolandıran çete çökertildi. 20 kişi gözaltına alındı. 2 kişinin gözaltına alındığı başka bir operasyonda ise sahte 180 bin dolar ve 28 bin euro ele geçti.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gelen şikayetler üzerine harekete geçen polisin yaptığı araştırmaya göre, çete, araçlarını satmak için internete ilan veren kişileri hedef alıyordu. Bağlantıya geçilen kişi çetenin naylonAraç vurguncularına operasyon: 20 gözaltı galerilerine çağrılarak burada kendisine güven telkin ediliyordu. Kapanmasına yakın bir zaman diliminde notere gidiliyordu. Burada satış yapıldıktan sonra paranın banka havalesi ile yapılacağı söyleniyordu. Bilgisayarda banka havale ve EFT ekranı kendilerine gösteriliyordu. Ancak para ödemesi bir türlü yapılmıyordu. Noterde satın alınan araç aynı gün içinde ikinci ve üçüncü kişilere satılıyordu. Satış anında parasını nakit almak için ısrar eden kişilere ya senet veriliyor ya da tehditle sindiriliyordu. Bu yöntemle çok sayıda araç sahibinin mağdur edildiği belirlendi.

EŞ ZAMANLI BASKIN
Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları araştırmanın ardından sabah saatlerinde operasyona başladı. İstanbul’da Maltepe, Pendik, Kartal ve Tuzla ilçeleri ile İzmit Gebze’de düzenlenen baskınlarda çete elebaşının da arasında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. Çete elebaşının kumarhanede kumar oynarken yakalandığı bildirildi. Polis operasyonun devam ettiğini, gözaltı sayısının artacağını belirtti.

Araç vurguncularına operasyon: 20 gözaltı İKİNCİ EL ARAÇTA AKIL ALMAZ DOLANDIRICILIK YÖNTEMLERİ

İKİNCİ OPERASYON KALPAZANLARA
Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin ikinci düzenlediği operasyonda 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin adreslerinde yapılan aramalarda piyasaya sürülmek üzere sahte 180 bin dolar ve 28 bin euro ele geçti. Ele geçen paranın incelemesinde orijinalinden ayırt etmenin güç olduğu bildirildi.
caydin@hurriyet.com.tr

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı