GeriEkonomi Araç muayene özelleştirmesine ikinci onay
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Araç muayene özelleştirmesine ikinci onay

Rekabet Kurulu, araç muayene istasyonlarının özelleştirilmesine ikinci kez onay verdi.

A.A muhabirinin sorularını yanıtlayan Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak, Kurul'un dün yaptığı toplantıda, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) araç muayene istasyonları ile ilgili başvurusunu, değerlendirdiğini ve izin verdiğini bildirdi.
Parlak, konuya ilişkin iznin ise bugün ÖİB'ye gönderildiğini açıkladı.
Rekabet Kurulu Başkanı Mustafa Parlak, Danıştay'ın Rekabet Kurulu'nun kararına verdiği yürütmeyi durdurma kararı aldığını hatırlatarak, “biz de buna itiraz etmiştik, reddedilmişti. Ama Danıştay'ın verdiği karar bizim karar üzerinde değil, ÖİB'nin yaptığı işleme ilişkindi” diye konuştu.
Böylelikle Kurul kararının geçersiz hale geldiğini hatırlatan Parlak, şöyle devam etti:
“Danıştay'ın verdiği o kararda, ÖİB'nin bu işlemi yeniden gözden geçirmesini ifade ediyordu. ÖİB bunu yeniden gözden geçirdi. ÖYK yeniden karar aldı, bunu yeniden onayımıza sundular. Rekabet Kurulu da geçmiş kararından bugüne kadar şartlarda bir değişiklik olmadığını tespit etti ve böylelikle daha önce verdiği kararın aynısını tekraren ÖİB'ye bildirdi.”

-YENİDEN İŞLEM TESİSİ-

Araç muayene hizmetinin özelleştirilmesine ilişkin Rekabet Kurulu'nun görüşüne ilişkin yürütmeyi durdurma kararı veren Danıştay 13. Daire, yürütmeyi durdurmaya gerekçe olarak, burada iki ihale ve iki kazanan olduğu ve bu durumun hukuka uygun olmadığını belirtmişti.
Daire, bu konuda ÖİB'nin bir işlem tesis etmesi gerektiğine karar verirken, ÖİB de 1. ihalenin fiilen uygulanma imkanı olmadığını belirterek, İdare tarafından gerçekleştirilen ve Akfen-Doğuş-Tüv-Süd Ortak Girişim Grubu tarafından kazanılan ihalenin onayı için Rekabet Kurulu'na gitmişti.

-REKABET'TEN SONRA YENİDEN DANIŞTAY'A DÖNÜLECEK-

Öte yandan Rekabet Kurulu'ndan gelen onayın ardından tesis edilen işlem yeniden Danıştay'a bildirilecek.
Sözleşme onayı için de Danıştay 1. Daire'de, Özelleştirme İdaresi tarafından gönderilen imtiyaz sözleşmesine bakılacak ve buradan da onay beklenecek.
Araç muayene istasyonlarının özelleştirilmesine ilişkin ihaleyi, AKFEN-Doğuş-TÜV-SÜD Ortak Girişim Grubu, Türkiye genelinde iki ayrı bölgede toplam 613.5 milyon dolar teklif vererek kazanmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle