GeriEkonomi Araç almak artık 15 dakika
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Araç almak artık 15 dakika

Araç almak artık 15 dakika
refid:16800325 ilişkili resim dosyası

Emniyet Genel Müdürlüğü, sıfır araç alanlara tescil kolaylığı sağlayacak bir projeyi uygulamaya başladı. Şimdilik Ankara'da 4 otomotiv bayiinde denenen projeye göre, vatandaşlar aldığı aracı 15 dakikada bayiden tescil ettirecek ve geçici ruhsatla aracı alıp eve gidebilecek. Asıl ruhsat ise posta ile eve gönderilecek. Böylece aracı ve takipçiler de ortadan kalkmış olacak. Sistemin Torba Tasarı'nın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yaygınlaştırılması bekleniyor.

NASIL İŞLEYECEK?

Yeni projeyle Türkiye'de üretilen veya ithal edilen araçların teknik  özelliklerini içeren araç uygunluk belgesi bilgileri, üretici veya ithalatçılar tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Araç ve Sürücü Bilgi  Sistemi'ne (ASBİS) elektronik ortamda, e-imzalı ve zaman damgalı olarak iletilecek.

Vatandaşlar, yeni bir araç almak için bayiye gittiğinde, bayideki  görevliler, satışa ilişkin bilgileri ASBİS sistemine girecek ve alıcı adına tescil belgesi talebinde bulunacak.

Müşteri ve araca ilişkin bilgilerin sistem üzerinde doğrulanmasının  ardından, araca tahakkuk ettirilen vergilerin ödendiği ve zorunlu mali sorumluluk sigortasının yatırıldığına dair bilgiler de ilgili kurumların bilgisayar  sisteminden online olarak teyit edilecek.

Müşteri ve araca ilişkin tescile mani bir durum olmadığının tespiti  halinde alıcı adına tescil işlemi gerçekleştirilecek, bayi görevlisi de müşteriye  aracın tescil edildiğine ilişkin geçici bir tescil belgesi verecek.

Bayi tarafından yaklaşık 15 dakikada  hazırlanacak geçici tescil belgesini alan vatandaşlar, satın aldıkları aracı bu  belgeyle kullanabilecek. Böylece müşteri, trafiğe çıkmak için günlerce aracın  tescil edilmesini beklemek zorunda kalmayacak.

Asıl tescil belgesi ile trafik belgesi ise araç sahibinin adresine posta ile gönderilecek.

Projeyle bütün işlemler ilk müracaat noktasında ve tamamen elektronik  ortamda sonuçlandırılacak. Sisteme erişim, e-devlet üzerinden yapılacak. Sistemi  kullanacak bayilerin, güvenlik açısından mutlaka elektronik imza sahibi olmaları  gerekecek.

MEVCUT SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Halen yeni bir araç satın almak isteyen vatandaşlar, sigorta bedeli ve  özel tüketim vergisini yatırdıktan sonra bayiden aldıkları uygunluk belgesi ve  fatura ile Şoförler Odası'na başvuruyor. Buradan araç tescil dosyası alan vatandaşlar, dosya içindeki müracaat formlarını daktilo ile doldurduktan sonra  tescil şubesine gidiyor. Şubenin yoğunluğuna göre ortalama 3 gün içinde aracını  tescil ettiren vatandaşlar plaka basımı için tekrar Şoförler Odasına gidiyor. Burada plaka bastıran vatandaşlar, tescil şubesinde plakayı mühürlettikten sonra  aracı kullanmaya başlıyor. Tüm bu işlemlerle uğraşmak istemeyenler ise bayinin  anlaştığı iş takibi yapan kişilere vekaletname veriyor. Bu projeyle vatandaşlar,  vekaletname ücreti ödemek zorunda da kalmayacak.

Projenin ikinci el araçların satış, devir ve tescil işlemlerinin  noterlerde elektronik ortamda yapılmasını düzenleyen kısmı, 1 Mayıs 2010  tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştı. Yeni araçların tescili aşamasının  ise tüm Türkiye'de uygulanması için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen  Torba Tasarı'nın Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

 0 kilometre otomobil rehberi için tıklayın


Yorumları Göster
Yorumları Gizle