GeriEkonomi Apple’da ‘hemşeri’ kavgası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Apple’da ‘hemşeri’ kavgası

Apple’da ‘hemşeri’ kavgası
refid:21547587 ilişkili resim dosyası

Apple’a iPhone ve bir çok parça üreten Foxconn’un 79 bin kişinin çalıştığı Çin Taiyuan fabrikasında ‘hemşeri’ kavgası çıktı. 2 bin kişinin karıştığı kavgada 40 kişi ağır yaralanırken, fabrika dün tatil edildi. Bu büyük isyanın Apple’a da büyük darbe vurması bekleniyor.

APPLE’ın iPhone, iPad ve iPod üretimi yapan en büyük üretim ortaklarından Foxconn’un Çin’deki fabrikasında, 2 bin kişinin karıştığı ve 40 kişinin ağır yaralandığı büyük kavga çıktı. 79 bin kişinin çalıştığı fabrikada,  iki kişi arasında başlayan kavga, kısa sürede 2 bin kişinin katıldığı büyük çaplı bir isyana dönüştü. 10 bin kişinin izlediği ve adeta taraf tuttuğu büyük isyanda önemli maddi zarar oluşurken, kavganın Apple’a vereceği zarar da merak ediliyor.

Kişisel anlaşmazlık

İşçi isyanı için ‘kişisel anlaşmazlık’ tanımı yapan Foxconn, ülkenin kuzeyinde yer alan Taiyuan bölgesinde bulunan fabrikasında olaya karışan işçi sayısının iki bin civarında olduğunu bildirdi. Öte yandan, polis Foxconn’un Taiyuan’daki fabrikasında çalışan yaklaşık 79 bin işçiyi mercek altına aldı. Pazar günü yerel saatle gece 11 sularında işçilerin kaldığı yatakhanede başlayan kavga, ancak saat 3 civarında polis tarafından kontrol altına alınabildi.

Foxconn’un basın sözcüsü Louis Woo, durumun kontrol altına alındığını ve olayın soruşturulduğunu belirtti.  Tüm fabrikada dün toplu izin ilan edilirken, Çin polisi fabrikadaki olayları bastırabilmek için 5 bin kişinin görevlendirildiğini ve sabah 9 saatlerinde olayların tamamen kontrol altına alındığını da bildirdi. Şimdi gözler Foxconn’da çıkan bu savaşın faturasının kimlere kesileceğinde.

Hemşericilik yaygın

Yapılan ilk soruşturmaya göre, kavganın Şandong eyaletindeki işçiler ile Hınan eyaletinden aynı fabrikaya gelen işçiler arasında başladığı kaydedildi. Göçmen işçilerin yaygın olduğu Çin’de, işçilerin çalıştığı yerde  “hemşericilik yapması” yaygın olarak görülüyor ve kavganın büyümesinin nedeni  olarak bu durum ifade ediliyor. Hükümet yetkilileri fabrikada üretimin durduğu yönündeki iddiaları  yalanlarken, fabrikanın yöneticileri konuyla ilgili açıklama yapmadı.

İşçiler intihar etmişti

DÜNYANIN en büyük bilgisayar parçası üreticisi konumundaki Foxconn, iki  yıl önce ağır çalışma koşulları sonucu işçilerin intihar etmesi nedeniyle gündeme  gelmişti. Çin genelinde 1 milyon civarında işçiye istihdam sağlayan şirketin,  kavganın çıktığı Tayyüen tesislerinde 79 bin kişi çalışıyor.

3 günde 5 milyon sattı

TEKNOLOJİ devi Apple’ın yeni iPhone’u rekora doğru koşuyor. Apple, ilk üç günde 5 milyondan fazla iPhone 5 satıldığını açıkladı.  Firma ilk parti stoklarının tüketildiğini duyurdu.

Doğubank’a geldi

Amerika’da kontratlı fiyatı 199 dolardan başlayan, Türkiye’de de kullanılabilen kilitsiz versiyonu ise 649 dolar olan iPhone 5, Türkiye’de Sirkeci Doğubank’ta 3 bin liradan satılıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle