Antepfıstığı 45 liraya yükseldi, baklavacı yönünü İran’a çevirdi

Yeliz ÖZ
21.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, antepfıstığı fiyatlarında yaşanan artışı baklava fiyatlarına yansıtmamak için direndiklerini savundu. Yıldırım, “23 TL’den aldığımız antepfıstığı 45 TL’ye çıkmış durumda. İran’da da fıstık var. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile görüşüp yükselen fiyatı durdurmak için kısmi olarak İran’dan buraya fıstık getirmek istiyoruz” dedi.

BAKLAVA ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, antepfıstığının kilosunun 23 liradan 45 liraya çıkması üzerine, İran fıstığı ithalatı lobisi başlattıklarını söyledi. 6’ncı Geleneksel Baklava Ustaları Yarışması’nda konuşan Mehmet Yıldırım, yaşanan ekonomik krizin baklava satışlarını da düşürdüğünü belirtti. Ramazan ayı dışında baklava satışlarında yüzde 20-25 azalma tespit ettiklerini söyleyen Yıldırım, “Üzerine basarak söylüyorum bu sadece ekonomik kriz nedeniyle yaşanan bir düşüş. Domuz gribiyle ilgisi yok” dedi.
3 milyon dolar ihracat
Mehmet Yıldırım, satışlarda yaşanan düşüşün önüne geçmek için tanıtım faaliyetlerini artıracaklarını da vurgulayarak ihracata yönelik çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. 2009 yılında baklava ihracatında artış yaşandığını belirten Mehmet Yıldırım, “İhracat şu anda 3 milyon dolara ulaşmış durumda” dedi.
Yunanistan ilk sırada
Yıldırım, ihracatta birinci sırada Yunanistan’ın geldiğini belirterek, “İkinci sırada Rusya ve ABD var. Yunanistan’a gönderilen baklava ihracatın yüzde 40’ını oluşturuyor” bilgisini verdi. Türkiye’de günlük 500 ton baklava üretildiğini de söyleyen Yıldırım, bunun 165 tonunun İstanbul’da üretildiğine dikkat çekti. Baklava ihracatında birinci sırada Yunanistan’ın yer almasının çok önemli olduğunu da vurgulayan Yıldırım, tescile dikkat çekti. Yunanistan’ın baklavayı sahiplenmesinin artık tarihi gerçekleri yansıtmadığını vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu: “Gaziantep’in yaptığı tescil başvurusuna karşılık Yunanistan’ın tescil başvurusu yok. Yunanistan’ın baklava ile ilgili söyleyecek birşeyi kalmadı. Kıbrıs Rum Kesimi’nin de Antep baklavasına sahip çıkmasından beri sesleri çıkmıyor. Yunanistan’da baklava ustası yok.”
Fıstık fiyatı korkuttu
Baklavanın en önemli hammaddesi fıstığın fiyatlarında çok ciddi artış yaşandığını belirten Mehmet Yıldırım, şunları dile getirdi: “Maalesef 23 TL’den aldığımız antep fıstığı şu anda 45 TL’ye kadar çıkmış durumda. Önümüzdeki Ramazan’a doğru yükseleceği de biliniyor. Böyle bir durum olduğu zaman baklavaya zam da kaçınılmaz. Fıstık baklavaya önemli bir maliyet getiriyor. Bunun sebebi bu sene fıstık rekoltesindeki düşüşten kaynaklandı. Hükümetin izin vermesi durumunda İran’dan fıstık ithalatı düşünülebilir. Tarım Bakanımızla görüşeceğim. Kısmi olarak İran’dan
buraya antep fıstığı getirip, yükselen fiyatı biraz durduralım. ”

Karaköy Güllüoğlu Arabistan’a gitmek için’şerefiye’ isteyecek

BAKTAD Onursal Başkanı Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü, şube açması için yurtdışından talepler gildiğini söyledi. Nadir Güllü, Ocak’ta Suudi Arabistan’a gideceğini belirtti. Suudi Kralı Abdullah’ın yeğenlerinin ve Suudi Arabistan’ın Eski Ticaret Bakanı’nın dükkanını üç kez ziyaret ettiğini söyleyen Güllü: “‘Açmasan da gel misafirimiz ol. Seni özel uçakla götüreceğim. Suudi topraklarına girdiğin andan itibaren limuzinle gezdireceğim. Hatta Mekke ve Medine’de kimsenin giremediğin yerlere sokacağım’ dediler. Ben başlık parasız, şerefiyesiz gitmem. Baklavayı açarım, dükkan, dekor, herşey kendisinden.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı