GeriEkonomi Antep fıstığı Yeni Türki ile coştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Antep fıstığı Yeni Türki ile coştu

Antep fıstığı Yeni Türki ile coştu
refid:21524530 ilişkili resim dosyası

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 7. Uluslararası Antep Fıstığı Kültür ve Sanat Festivali başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, festivalin açılışındaki konuşmasında, “Gaziantep’in dünya şehri olması için festivallerimizi her geçen gün daha kapsamlı düzenliyoruz. Onur konuğu ülkemiz bu yıl Hollanda oldu. Terör olayları yüzünden festivali erteleme söz konusu olsa da biz devam kararını verdik böylelikle eşkiyanın ekmeğine yağ sürmemiş olduğumuza inanıyoruz” dedi.

13 ÜLKEDEN KATILIM

Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey, festivalin açılışındaki konuşmasında, etkinliğe KKTC, Polonya, Belçika, Slovenya, Kırgısıztan, Sırbistan, Çek Cumhuriyeti olmak üzere 13 ülkeden katılımın olduğunu söyledi.

Festivalin bu yılki onur konuğunun Hollanda olduğunu ifade eden Güzelbey, bu yıl iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yıl dönümü olduğunu anımsattı.

Antep fıstığı Yeni Türki ile coştu

Türkiye genelinde yaşanan terör olaylarına da değinen Güzelbey, şöyle konuştu: ''Son günlerde özellikle Gaziantep de olmak üzere ülkemizin birçok yerinde bizi üzüntülere boğan olaylar meydana geldi. Hatta festivalin iptal edilmesi gibi bir durum bile bizlere iletildi.

Oysa biz tam tersini düşünüyoruz. Eğer biz bu festivali iptal edersek işte o zaman terörün ekmeğine bal çalmış oluruz. Bunlar zaten neyi hedefliyorlar, bir kaos olsun, insanlar içine kapansın, sokağa çıkmasın, bir belirsizlik ortamı hakim olsun ve sonra da insanlar desinler ki, 'Yeter artık ne olursa olsun. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak çapulçu birkaç eşkiyanın ekmeğine yağ sürmeyeceğiz', biz tam tersini düşünüyoruz.''

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNİN 400.'ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜ

Gaziantep Ticaret Odası Başkan Vekili Mehmet Yetkin Şekerci, Hamburg Eyalet Parlamentosu Eski Başkanvekili Nebahat Güçlü, AB Parlamentosu Eski Milletvekili ve Müzakerelerden Sorumlu Devlet Bakanlığı AB Danışmanı Ozan Ceyhun ve Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak´ın konuşmalarının ardından festival meşalesini yakan protokol üyeleri, yerli ve yabancı ekiplerle kortej yürüyüşü yaptı.

Kortejin ardından festivale katılan yerli ve yabancı grupların gösterileri festival alanını dolduran Gaziantepliler tarafından coşku ile izlendi. Hollanda´dan gelen Amsterdam Klezmer Band Grubu´nun konserine konuklar dans ederek eşlik etti.

Festivali açılış konserinde ise ünlü sanatçı Erol Evgin binlerce Gaziantepli vatandaşın kulaklarının pasını silerken, Yeni Türkü de seslendirdiği parçalarla Gaziantep halkına unutulmaz bir festival gecesi yaşattı. Sanatçılara Gaziantep tanıtımlarına yapmış oldukları katkıdan dolayı plaket ve çiçek takdimi yapıldı.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle