Antalya'daki Topkapı Sarayı

Hürriyet Haber
10.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Beş yıldızlı turistik tesis için 100 milyon dolar harcandı

Antalya'da MNG Holding'in yaptırdığı Topkapı Sarayı'nın tam kopyası biçimindeki beş yıldızlı Topkapı Place, bugün resmi olarak açılıyor. 100 milyon dolara mal olan 2 bin yataklı Topkapı Palace, yaklaşık bir ay önce müşteri kabul etmeye başladı.

Antalya'da inşa edilen Topkapı Palace, MNG Holding'in ‘‘World Of Wonders’’ (Dünya Harikaları) zincirinin ilk halkasını oluşturuyor. Şirketin Genel Müdürü Türgen Şevki Bulut, aynı sahile Kremlin Sarayı ile Beyaz Saray'ın kopyası biçimindeki tesislerin de yapılacağını söyledi.

Topkapı Sarayı örnek alınarak yaptırılan Kundu Sahili'ndeki Topkapı Palace, görenleri hayran bırakan bir tesis. Beş yıldızlı otelin ilk müşterileri, mehter takımının gösterisi ve beyaz güllerle karşılandı. Bentour Seyahat Acentesi'nin getirdiği 308 kişilik Rus turist kafilesi, tesisin mimarisi ve güzelliği karşısında şaşkına döndü.

Engin Fırat ve Gökhan Çetin başkanlığındaki 20 kişilik mimar grubu tarafından tarihi Topkapı Sarayı'nda yapılan 3 aylık çalışma ile ortaya çıkan proje, Kundu'da 85 dönümlük arazi üzerinde aynen uygulandı. Adalet Kulesi ve III. Sultan Ahmet Çeşmesi'nin de aynen yapıldığı tesis, 2500 kişinin çalışması ile 16 ayda tamamlandı. Otel daha resmen açılmadan yüzde 20 doluluk oranına ulaştı. Genel Müdür Şevki Bulut, 2 bin kişi kapasiteli otelde 905 oda, 1850 kişilik restoran, 800 kişilik konferans salonu olduğunu belirtti. Topkapı Palace'de 290 kişinin çalıştığını belirterek Bulut, şunları söyledi:

‘‘700 yıllık tarihin sarayın görkemini beş yıldızlı otel konforu ile sunuyoruz. 2000 yılında dev tesisin hemen yanına Kremlin Sarayı ile Beyaz Saray'ın da birer kopyaları yapılacak. Toplam 3 bin dönüm alan üzerine yayılacak olan kompleks, dev golf sahaları ile takviye olacak. Topkapı Palace'da her şey dahil (Max İnclusive) sistemi uygulanıyor. Kişi başına yaklaşık 160 mark alınıyor...’’Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı