Antalya'da Viagra patlaması

Göksel YAPAR/ANTALYA, (DHA)
21.01.2011 - 12:54 | Son Güncelleme:

Cinsel gücü artıran ilaçların ve doğum kontrol haplarının reçetesiz ve daha ucuza satıldığı Türkiye'de, yabancı turistler tatile geldikleri Antalya’dan bu ilaçlarla dönüyor.

Geçen yıl tüm ilaç tüketiminin yüzde 1.40’lık kısmını oluşturan cinsel gücü artırıcı ilaçlar, 2010 yılında ise tüm ilaç tüketiminin yüzde 2.10’luk kısmını oluşturdu. 1 yılda yaşanan büyük orandaki bu artışta en büyük pay sahibinin, Antalya’ya gelen turistler olduğu belirtildi. Her yıl 10 milyon turist ağırlayan Antalya’nın 14 yıldır değişmeyen Eczacı Odası Başkanı Cihan Dinç, bu tür ilaçların yüzde 40’ının Antalya’dan satıldığını açıkladı. Dinç, bunun da yaklaşık yüzde 70’inin otellerin sıralandığı sahil bölgelerindeki eczanelerden tüketildiğini vurguladı. Dinç, "Avrupa’nın birçok ülkesinde cinsel gücü artıran ilaçlar, daha pahalıya ve reçeteyle satılıyor. Reçete almak için bir de doktor parası ödüyorlar. Dolayısıyla cinsel ilaçları Türkiye’den almak, onlara çok avantajlı geliyor. Çift halinde gelenler hem tatillerini daha fazla seks yaparak geçiriyor, hem de yanlarında götürerek ülkelerinde daha ucuza bu ilaçları kullanmak için bol miktarda istiyorlar" diye konuştu.

Cihan Dinç, Türkiye’de 2010 yılındaki ilaç pazarında düşüş yaşanmasına rağmen erkek cinsel gücünü artıran ilaçlar ile doğum kontrol haplarında 2009 yılına göre yüzde 50’ye yakın artış olduğuna dikkati çekti. Dinç, "Artıştaki en büyük pay sahibi, bu ilaçların daha ucuza ve reçetesiz satıldığını öğrenen yabancı tatilcilere hizmet veren Antalya’nın sahil bölgelerindeki eczanelerdir" dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı