Antalya-Kapadokya arasına hızlı tren talebi

A.A
24.05.2011 - 13:22 | Son Güncelleme:

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Antalya'ya yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılara, üretime ve bölgeye artı değer yaratacak projelere yönelmeleri tavsiyesinde bulundu. Ahmet Altıparmak, yabancı sermayenin Kapadokya-Antalya arasında hızlı tren yatırımı için gelebileceğini bildirdi.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Antalya Koordinatörü Alaattin Özyürek ile Globe Grup Firması Yönetim Kurulu Başkanı Peter Award, Üst Yöneticisi (CEO) Pasi Hamalan ve yönetim kurulu üyesi Matti Kaskelo ve firma danışmanı Aydın Aydoğan Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ı ziyaret etti. Antalya'ya lüks konut, golf ve alışveriş merkezi konusunda yatırım yapmak istediklerini bildiren Globe Grup Firması Yönetim Kurulu Başkanı Peter Award, yatırım için destek istedi. Award, kat karşılığı arazi modeliyle ya da hasılat paylaşımı modeliyle yatırım yapmak üzere arazi baktıklarını, AVM'lere ortak olmak istediklerini ve golf turizmi için de arazi baktıklarını kaydetti.

ÜRETİME YATIRIM YAPIN

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, yatırımcı firmaya küçük yatırım düşünüyorsa Alanya–Antalya, büyük yatırım düşünüyorsa Kapadokya-Antalya arasında hızlı demiryolu yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Altıparmak şunları söyledi:
“Hem amorti etmesi çok kolay bir yatırım, hem de büyük bir potansiyel var. Karadeniz, Doğu Anadolu ve İç Anadolu'yu Antalya'ya taşıyacaksınız. Buraya yılda 10 milyon insan geliyor, bu turistleri günlük olarak Kapadokya turuna götüreceksiniz. Kapadokya'nın dünyada benzeri yok. Hızlı tren hem turizm hem de ulaşım projesidir. İnanılmaz bir proje bu. Benim Türkiye için gördüğüm en büyük yatırımlardan bir tanesi. İstanbul-İzmir demiryolu gibi değil bu, çok özel bir proje. Kapadokya dünyada eşi benzeri olmayan bir bölge. Yok böyle bir örnek. Peri bacası dünyanın başka yerinde yok. Orayı Antalya gibi dünyada dördüncü turist kabul eden bir ille bağlayacaksınız ve buraya gelen 10 milyon turisti Kapadokya'ya götüreceksiniz.”

HEYECANLANDIRAN PROJE

Karayoluyla bölgeye seyahatin zor olduğunu belirten Vali Altıparmak, “Turist hızlı trenle 3-5 saatte oraya inecek. Konya'da kalacak Mevlana gibi medeniyet projesi var, o proje ile bunu entegre edeceksiniz. Ben hakikaten heyecanlanıyorum bu projeyi anlatırken ve Türkiye'ye sağlayacağı artı değeri düşünürken” dedi.
Finlandiyalı yatırımcının konut ve AVM projesi ile Türkiye'ye kazandıracağı fazla bir artı değerin olmadığını kaydeden Altıparmak, “Bizim
yatırıma yönelik çalışmalara, üretime yönelik çalışmalara bakmamız lazım. Bize artı değer sağlayacak projelere bakmamız lazım” dedi.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı