GeriEkonomi Annelere hediye için 63 lira ayırdık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Annelere hediye için 63 lira ayırdık

Annelere hediye için 63 lira ayırdık
refid:14646590 ilişkili resim dosyası

Mastercard tarafından gerçekleştirilen MasterIndex Araştırması’na göre, Türk Halkı’nın yüzde 64’ü Anneler Günü’nde annesine hediye almayı planlıyor.

Hediye için ayrılması planlanan ortalama bütçe ise 63 TL. Araştırmanın, ortaya çıkardığı diğer bazı sonuçlari se şöyle:
Annesine hediye almayı planlayanların oranı yaş ilerledikçe düşüş gösteriyor. Aynı şekilde sosyo ekonomik seviye düştükçe de azalan hediye alma oranı, Akdeniz Bölgesi’nde yüzde 70, Karadeniz Bölgesi’nde ise yüzde 44 olarak gerçekleşiyor.
Çoğunluk ‘tek’ anneye alıyor
Halkın büyük çoğunluğu (yüzde 66) sadece tek kişiye hediye almayı planlıyor. Halkın yüzde 26’sı ise iki kişiye (annesi ve eşi/annesi ve kayınvalidesi) hediye alacağını belirtiyor.
25-54 yaş aralığında, iki kişiye birden hediye alma oranının diğer yaş gruplarının ve ortalamanın daha üstünde olduğu görülüyor.
A sosyo ekonomik grubu ortalama 82 TL, B sosyo ekonomik grubu ortalama 97 TL bütçe ayıracağını belirtirken, DE sosyo ekonomik grupta yer alanlar 40 TL ayırabileceklerini belirtiyor.
En büyük bütçe Marmara’da
Hediye alma oranlarına bölge bazında bakıldığında ise, Marmara (69 TL) ve Ege Bölgelerinin (68 TL) en yüksek bütçe ayıran bölgeler olduğu görülüyor.
Kentlerde kadınların yüzde 92.5’i, erkeklerin ise yüzde 87’si bu pazar günü Anneler Günü olduğunu biliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle