GeriEkonomi Ankara'ya gittiğimden beri istifa etmeyi düşünüyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara'ya gittiğimden beri istifa etmeyi düşünüyorum

CNN Türk'te Kafa Siyaset programına katılan BDDK Başkanı Engin Akçakoca, Ankara'da göreve başladığından beri istifa etmeyi düşündüğünü söyledi. Akçakoca, ‘‘Başarısız olacağıma inandığım zaman bırakır giderim’’ dedi.

BDDK Başkanı Engin Akçakoca, Ankara'da göreve başladığından beri sık sık istifa etmeyi düşündüğünü belirterek, ‘‘Fakat, yalnızca başarısız olacağıma inandığım zaman bırakır giderim’’ dedi.

CNN Türk televizyonunda yayınlanan Kafe Siyaset programına katılıp, soruları yanıtlayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca, iş yapma gayretlerinin bürokratik engellere takıldığına dikkat çekti. Kurumun göreve başladığından beri ciddi tenkitler aldığını belirten Akçakoca, ‘‘İmar olayında da bizim aleyhimize bir sürü yazı çıktı. 10 tane onların aleyhine yazıldıysa 9 tane bizim aleyhimize yazıldı. Bizim kendi şahsiyetimizi hedef alan yazılar da yazıldı. Sanki başında ben olmasam BDDK aleyhinde yazı yazmayacaklar. Ben istifayı düşünmeme rağmen, başarısız olacağıma inandığım zaman bırakıp giderim’’ dedi.

3 yıl boyunca BDDK'nın önemli çalışmalar yaptığına ve başarılara imza attığına değinen Akçakoca, pek çok ülkede finans ve bankacılık sektöründe benzer sorunlar yaşandığını belirterek, başarıların ardından o ülkelerde de o sonuçları alanların suçlandığını, yargılandığını söyledi. Akçakoca, bağımsız kurumların o dönemde yaptıklarının hazmedilememesinden dolayı sonradan karalanmaya çalışıldığını belirtti.

KABULLENEMEYENLER VAR

BDDK'yı da kabullenememiş siyaset, bürokrasi ve sivil toplum kuruluşları olabileceğine dikkat çeken Akçakoca, ‘‘Kuruma bakıyorum, çalışanlara bakıyorum. Hepsi pırıl pırıl. Tertemiz. Performanslar gayet iyi. O kurumu ve çalışanlarını bu kadar hırpalamamak, küstürmemek lazım’’ dedi. İmar Bankası'na ilişkin hadiselerin BDDK'yı lekelemediğini fakat gölgelediğini söyleyen Akçakoca, yurtdışında kurumun sektörde yaptıklarının örnek gösterildiğini hatırlattı.

Akçakoca, ‘‘Bundan sonra başarılı olabileceğinize inanıyor musunuz?’’ sorusuna ‘‘Bundan sonraki koşullar, bugüne kadar olandan çok farklı olacak. Dolayısıyla performans kriterleri hem benim, hem kurum hem de toplum açısından farklı olacak. Performans bugüne kadarki gibi olmayabilir’’ şeklinde cevap verdi.

GÖRÜLMEMİŞ SAHTEKARLIK

Geçtiğimiz Temmuz ayında el konulan İmar Bankası'na ilişkin olarak ‘‘Diğer bankalarda olmayan bir şekilde usülsüzlük sözkonusu. Sahtekarlık var’’ diyen BDDK Başkanı Engin Akçakoca şöyle konuştu:

‘‘Elimizde bir bilgisayar dökümü var. Mudilerin isimleri ve karşılarında meblalar var. Alttaki toplama bakıyorsunuz meblaların toplamının karşılığı değil. Birey bakiyelerinde sorun yok ama toplam bakiyelerde sorun var. Bu toplamları merkez manipule ediyor. Buradan ayrılan paralar muhtemelen devlet tahvil, bonosu veya fonlara yatırılmayıp başka yerlerde değerlendirildi. Böylece vergiden de muaf oldular. Şu anda bu paraların nerede kullanıldığını araştırıyoruz.’’

İmar Banka'sının bilançosuna henüz ulaşamadıklarını belirten Akçakoca, ‘‘Bilgisayar kayıtlarına da ulaşamıyoruz. Dünyada benzer olaylar bir kaç kere yaşanmış ama bu büyüklükte olanı ve böylesi bir cesaretle yapılanı yok’’ dedi. Ödenecek para tutarının 7.8 katrilyon lira olduğunu söyleyen Akçakoca şöyle konuştu:

‘‘Bir kere bu paranın tek kalemde ödenmeyeceğini varsaymak lazım. Ne kadarlık bir miktar nakit ödenecek bilmiyoruz. Ne zaman ve ne kadar miktarda paranın ödeneceğine Bakanlar Kurulu karar verir. Bana bayramdan önce ödenir mi diye sondular. Ödenir dedim. Ödenecek demedim.’’

Bankacılıkta yine kriz çıkmayacağı garantisi olmaz

Bankacılık sektöründe önümüzdeki yıllarda yaşanacak gelişmelere ilişkin konuşan Engin Akçakoca, kimsenin gelecek yıl grip olmayacağının garantisini veremeyeceğini belirterek, şöyle dedi: ‘‘Ama sağlığınızı korumaya çalışacağınıza ilişkin garanti verebilirsiniz. Bu sektörde de iyi yönetmek, sağlık belirtilerini dikkate almak ve hastalanmamaya çalışmak, dikkatli olmak lazım. Kimse bundan sonra banka batmaz diyemez ama batmaması için uğraşır’’ Akçakoca kurum hakkında konuşurken 2 kere düşünülmesi gerektiğine ve BDDK öncesine bakıp vicdanlı olmak gerektiğini de söyledi.

Doğan Holding'in ötelenen borçları ekonomik bir olay

BDDK Başkanı Engin Akçakoca, Doğan Holding'in borçlarının ötelenmesine ilişkin neden açıklama yapmadıklarını ise şöyle açıkladı: ‘‘Her konuda neden açıklama yapılsınki? 'İstanbul Yaklaşımı' dediğimiz, 4743 sayılı kanun borçların yeniden yapılandırılmasını sağlıyor. Kriz olmuş, ekonomi çökmüş, şirketler zorda. Borçların ötelenmesi şirktelerin de batıp gitmemeleri için yapılmış ekonomik bir olaydır. Sadece Doğan Holding'in değil 5 bin firmanın borçlarını yeniden yapılandırdık. Bu fevkalade ekonomik bir olaydır ve dünyanın her ülkesinde de uygulanmıştır. İlk İngilte're uygulamıştır ki, bu projenin adı aslında Londra Yaklaşımı'dır.’’

BDDK'yı başarıyı anlamak için inceliyorlar

Şu anda BDDK'nın da incelendiğini belirten Engin Akçakoca, BDDK'nın bütün kayıtlarını açtıklarını, bugüne kadar verilmiş 4 bin kararın incelendiğini belirterek, ‘‘Biz altında kötü bir şey aramak istemiyoruz. BDDK'nın başarılarını daha iyi anlamak için bizi inceliyorlar diye düşünüyoruz’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle