GeriEkonomi Ankara'nın konut tercihi değişti 
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara'nın konut tercihi değişti 

Ankara'nın konut tercihi değişti 

TÜRKİYE İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2014 gelir ve yaşam koşulları araştırması bölgesel sonuçlarına göre, Ankara en yüksek gelir grubuna sahip il oldu.

Başkent 20 bin 446 lirayla ilk sırada yer alırken, İstanbul 19 bin 62 lirayla ikinci, İzmir ise 16 bin 935 lirayla üçüncü oldu. Ankaralı, konut tercihinde de yaşam standartlarını yükselten mekanlara yönelmeye başladı.

MFZ Grup’tan Muhanver Gözüm, konforu yükselten en önemli etkenlerden birinin konut tercihi olduğunu anımsattı. Ankaralılar’ın konut alışkanlığında konforun yıllardan beri olmazsa olmaz olduğunu belirten Gözüm, “Ankaralı için ev, ‘barınma’ değil ‘yaşam’ alanı olmalıdır. Geniş konutlar Ankaralı için her zaman tercih sebebi olmuştur. 30-40 yıl öncekiyle bugünkü konfor anlayışı aslında özünde aynı. Ankaralı konut alıcısı halen büyük konutları tercih ediyor. Buna, gelirdeki artışla birlikte yaşamlara kolaylık sağlayan, güvenliği ön planda tutan, komşuluk ilişkisini sürdürebileceği lüks unsurlar da eklendi” dedi. Özellikle çocuklu Ankaralı’nın site içinde, güvenlikli konut tercih ettiğini kaydeden Uransan Satış Müdürü Gazi Çelik, son dönemde proje sitelerin de daha fazla yaşam alanı içermeye başladığını anlattı. Çelik, “Konutun konforlu olması elbette herkes için önemli. Ancak konfor anlayışı gelir düzeyindeki artışa paralel son yıllarda farklılık gösteriyor. Çocukların rahatça oynayabileceği, açık havada spor yapabileceği, güvenli projeler, ailelerin konut tercihinde ilk sırada yer alıyor” şeklinde konuştu. 

HUZUR OLMAZSA OLMAZ
YP İnşaat Yönetim Kurulu'ndan Osman Cem Çankaya da, Başkentliler’in gelirdeki artışa paralel Çankaya’da yıllarca sıkışıp kaldıkları konutlardan daha modern ve sosyal donatıları olan yapılara yöneldiklerini kaydetti. Çankaya, yıllarını Ankara’da geçiren bu çok büyük popülasyonun trafik karmaşasından uzak, yeşille bütünleşen proje arayışına girdiklerini belirterek, “Ankaralı, huzurlu bir yaşam alanı istiyor. Doğadan kopmadığı, evine geldiğinde rahatlayabileceği, aynı zamanda güvenli ve komşuluk ilişkilerinin de bütünleştiği konutlarda yaşamayı tercih ediyor” dedi.  

Şahika Grup Yapı'dan Murat Altuntaş ise gelirde Türkiye liderliğini ele geçiren Ankaralı konut alıcısı için kalite ve konforun yanında, sağlamlık, estetik ve detaylı kurgulanmış konutların öne çıktığının altını çizdi. Geçmişten gelen alışkanlıkla Başkentliler’in en fazla detaylara özen gösterdiğine dikkati çeken Altuntaş, “Kullanılan her bir malzemenin, çivisinden, duvar kağıdına; tesisat sisteminden, kapı koluna kadar tüm detayların üst kalitede olması gerekli. Ankaralı için kalite olmazsa olmazlardan. Başkentli konut alırken tüm detayları inceler, yaşam kalitesini artıracak mekanları tercih eder" diye konuştu . Konutların teknolojiyle bütünleştirilerek kurgulandığını vurgulayan Elit Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan, Ankaralı konut alıcısının akıllı evleri oldukça benimsediğini bildirdi. Yıldızhan, “Konut sahiplerinin konforunu yükselten otomatik perdeler, panjurlar, iklimlendirme sistemleri gibi akıllı sistemler artık standart oldu. Yeni nesil konut teknolojilerini yakından takip ederek, çıtayı yükseltmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle