GeriEkonomi Ankaralılar taşınmaya karşı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankaralılar taşınmaya karşı

Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınması kararı Ankara ve İstanbul'u karşı karşıya getirdi. Ankaralılar taşınma kararına şiddetle karşı çıkarken İstanbullular'dan destek geldi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) İdare Merkezinin İstanbul'a taşınması fikrine karşı çıkarak, “Merkez Bankası görücüye mi çıkmış? Gelin mi ki İstanbul'a götürülsün? Bırakın da Ankara'da kalsın” dedi.

Devlet Bakanı Ali Babacan'ın “Merkez Bankası İdare Merkezi ve Ziraat Bankasının İstanbul'a taşınacağı” yönündeki açıklamalarını değerlendiren Çağlayan, bunu Merkez Bankası yönüyle hayretle karşıladığını söyledi. Dünyada hemen hemen bütün devletlerde Merkez Bankalarının başkentlerde bulunduğunu ifade eden Çağlayan, eyalet sisteminin bulunduğu ABD'nin bu konuda ölçüt olamayacağını savundu.

Ziraat ve İş Bankasının İstanbul'a taşınabileceğini, ancak Merkez Bankasının bu bankalarla karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan ASO Başkanı, şunları söyledi: “Merkez Bankasını Ankara'dan götürmek, Bankanın temel görevi olan fiyat istikrarının sağlanmasına, enflasyonun düşmesine bir faydası olacaksa, ben de gücümün yettiği ölçüde taşınmasına yardımcı olayım. Eğer bu taşınma ile reel faizler düşecekse, çok daha iyi imkanlarla bankalardan, mali kesimden kredi alınacaksa, KOBİ'ler daha iyi şartlarda kredi bulacaksa, biz de girelim o taşın altına, hep beraber taşıyıp, götürelim. Merkez Bankasının bu anlamda İstanbul'a taşınmasının ne faydası olacağını anlamış değilim.
Merkez Bankasının, stratejik önemi var. Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara. Hükümet burada, Başbakanlık burada, Maliye Bakanlığı burada, Hazine burada, Yargıtay'ı burada. Merkez Bankasının İstanbul'a götürülmesinin pratik faydası ne olacak?”

İstanbul'un finans merkezi yapılmasına itirazı olmadığını kaydeden Çağlayan, ancak bunun Merkez Bankasının İstanbul'a götürülerek gerçekleştirilemeyeceğini belirtti. Çağlayan, “Böyle oluyorsa, o zaman Maliye Bakanlığını da, Hazineyi de İstanbul'a götürelim” açıklamasında bulundu.

FİNANS PİYASASININ BASKISI

“Bu, Merkez Bankasının tarafsızlığı için yapılıyorsa, Ankara veya İstanbul'da olmasının siyasi etki açısından ne faydası olacak” diye soran ASO Başkanı, Merkez Bankası'nın bağımsızlığı konusunda herkesin hemfikir olduğuna dikkati çekti.

“Merkez Bankasını siyasi baskıdan uzak tutalım” derken, götürüp finans piyasasının baskısı altına sokmanın da yanlış olduğunu kaydeden Çağlayan, İstanbul'a taşınma görüşünün enine boyuna düşünülmeden ortaya konulmuş bir fikir olduğunu öne sürdü. Çağlayan, şöyle devam etti: “Merkez Bankası, kuruluş amacı, kuruluş kanunu, işlevi, görevi hepimiz tarafından bilinen bir banka. Bağımsız olması gereken bir yapı. Merkez Bankası, görücüye mi çıkmış, gelin mi ki kalkıp, Ankara'dan İstanbul'a götürülsün. Türkiye'nin başkenti Ankara değil mi? Başkentin Ankara olduğu bir ortamda, bırakın Merkez Bankası Ankara'da kalsın canım. Ziraat Bankasını götürüyorsan götür. Bana kalsa onu da götürme. (İstanbul'u finans merkezi yapalım.) O zaman İstanbul'daki fabrikaları ne yapacağız? O zaman oradaki fabrikaları da Ankara'ya getir. Ya da Merkez Bankasının yerini mi beğenmiyorlar? Yeri mi dar? İstanbul'da daha büyük bir yere mi gidecek? Yer problemi varsa, biz daha büyük bir yer buluruz.”

ATO:  BAŞKENT İSTANBUL'DUR DEYİN, OLSUN BİTSİN” 

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, özerk yapıya kavuşmuş olduğu belirtilen bir kurum hakkında Bakan Babacan'ın köklü bir değişiklik için fikir ileri sürmesinin de yanlış olduğunu kaydetti. Aygün,  “Oldu olacak Darphaneyi de, Bakanlığı da, Başbakanlığı da İstanbul'a taşıyın, Başkent İstanbul'dur deyin, olsun bitsin” diye tepki gösterdi.

TİM BAŞKANI SATICI: ÇOK DOĞRU BİR KARAR

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Merkez Bankasının İdari Merkezinin İstanbul'a taşınmasının çok doğru bir karar olacağını kaydetti. Satıcı, finans merkezi İstanbul iken bu alanda idari merkezin Ankara'da olmasının zaten çelişkili olduğunu savundu.  Oğuz Satıcı, özellikle finans dünyasında Ankara'dan bakmakla İstanbul'dan bakmak arasında çok büyük fark olduğunu belirterek, ”Merkez Bankası'nın anlayışının değişeceğini bekliyoruz, umuyoruz. ” dedi


Yorumları Göster
Yorumları Gizle