GeriEkonomi Ankara'da teröre karşı dev buluşma kararı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara'da teröre karşı dev buluşma kararı

Ankara'da teröre karşı dev buluşma kararı
refid:30068402-spot ilişkili resim dosyası

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Perşembe günü Ankara'da teröre karşı bir toplanma planladıklarını söyledi.

Türkiye'nin en büyük işçi, esnaf, çiftçi, avukat ve patron örgütleri ilk kez omuz omuza 'teröre karşı' yürüyecek. Tüm vatandaşların davetli olduğu yürüyüşün iki önemli simgesi ise 1.Meclis ve Türk bayrağı olacak. 17 Eylül Perşembe günü, saat 16.30'da Ankara Sıhhiye'de toplanacak olan örgütler, Ulusta'ki 1.Meclis'e kadar ellerinde birliğin, bütünlüğün ve bağımsızlığımızın simgesi olan ay yıldızlı bayraklarla "Teröre hayır, kardeşliğe evet" diyecek.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, işçi konfederasyonları Türk-İş, Hak-İş; memur konfederasyonu Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen; esnaf konfederasyonu TESK; çiftçi temsilcisi Türkiye Ziraat Odaları Birliği; işveren konfederasyonu TİSK; Türkiye Barolar Birliği; TÜSİAD, MÜSİAD, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD),Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED)
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB)
başkan ve yöneticileriyle birlikte basın toplantısı yaptı.

Ankarada teröre karşı dev buluşma kararı TOBB'DAN ANLAMLI ÇAĞRI

"KİRLİ BİR OYUN OYNANIYOR"
13 sivil toplum örgütünün ortak hazırladığı metni okuyan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı terör ile karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, "Terör eylemlerinde çok sayıda vatandaşımızı kaybettik, askerimizi, polisimizi ve korucumuzu şehit verdik. Yaşanan bu menfur olaylar hepimizin yüreğini yakıyor, geleceğe yönelik kaygı duymamıza neden oluyor. Ülkemizin, birliğimizin ve huzurumuzun hedef alındığı kirli bir oyun oynanıyor. Binlerce yıllık kardeşliğimiz bozulmak isteniyor. Bu tuzağa düşmemek, birliğimizi ve kardeşliğimizi korumak yine bizim elimizde. Hep birlikte sağduyumuzu korumalı, vicdanımızın sesini dinlemeli, fitne ateşini birlikte söndürmeliyiz" dedi.

Toplanma için böyle bir afiş hazırlandı:

Ankarada teröre karşı dev buluşma kararı

"HEPİMİZ TÜRKİYE'YİZ"
Ortak metin şu sözlerle devam etti:

"Ülkemizin tamamında birlikte yaşama iradesi göstermeliyiz. Gün birlik olma günüdür.
Kökenimiz, kimliğimiz, inancımız ne olursa olsun, 78 milyon hepimiz Türkiye’yiz.
Türkiye’nin her bölgesinde örgütlü, toplumun bütün kesimlerini temsil eden kuruluşlar olarak bir aradayız. Bizler ülkemizin çalışan ve üreten, esnafı, çiftçisi, işçisi, memuru, emeklisi ve girişimcileriyiz. Biriz, beraberiz! Ortak paydamız, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hayatına saygıdır.Demokrasi; hak ve özgürlük demektir, ama aynı zamanda da sorumluluk demektir.Sorumluluk almadan, hak ve özgürlük olmaz. İşte bu sorumluluk duygusuyla harekete geçiyoruz.İrademizi ortaya koyuyor ve ortak hassasiyetlerimizi paylaşan tüm vatandaşlarımızla buluşmak istiyoruz.

"TÜM VATANDAŞLAR DAVETLİ"
Bu kapsamda, 17 Eylül Perşembe günü Türkiye’nin dört bir tarafından gelip Ankara’da toplanma kararı aldık. Her görüş ve düşünceden, toplumun tüm kesimlerini temsil eden kuruluşlar olarak; 17 Eylül Perşembe günü saat 16.30’da bütün Türkiye’yi Ankara Sıhhiye Meydanında buluşmaya davet ediyoruz. O gün; Sıhhıye’de buluşacağız. Buluşmamızı Birinci Mecliste nihayetlendireceğiz. Bu masadaki kuruluşlar bu buluşmanın düzenleme kuruludur. Ama bu, bizlerin değil Türkiye’deki her kesimin buluşmasıdır.
Terörü lanetleyen ve kardeşliğimize sahip çıkan bütün sivil topluma ve vatandaşlarımıza buradan çağrı yapıyoruz: Teröre HAYIR, Kardeşliğe EVET diyoruz.
Tüm halkımızı bu büyük buluşmaya davet ediyoruz.

Ankarada teröre karşı dev buluşma kararı

"SADECE BAYRAK OLACAK"
Buluşmamızda hiçbir siyasi görüşün veya sivil toplum kuruluşunun simgesi olmayacak.
Sadece; birliğimizin, bütünlüğümüzün ve bağımsızlığımızın simgesi olan ay yıldızlı bayrağımızı taşıyacağız. Terörü lanetleyecek; kardeşliğimize, özgürlüklerimize, geleceğimize sahip çıkacağız.O gün farklılıklarımıza değil ortaklıklarımıza, umut dolu geleceğimize odaklanacağız. O gün kimseyi ötekileştirmeden, uzaklaştırmadan tek vücut olacağız, tek bir şeyi haykıracağız. Hep bir ağızdan 'teröre HAYIR, kardeşliğe EVET' diyeceğiz.

Ankarada teröre karşı dev buluşma kararı

Bu büyük buluşmaya tüm halkımızı ve tüm sivil toplumu davet ediyoruz.

Bize katılamayan milyonları da o gün Türkiye’nin her karışını al bayrağımızla donatmaya çağırıyoruz. Kardeşlik bağlarımızı zayıflatmak isteyenler bilmelidir ki, bu toprakların mayası çok güçlüdür. Millet olarak kirli oyunu mutlaka bozacağız."!

BAYRAK ASMA DAVETİ
TOBB Başkanı, o gün toplanmaya gelemeyen milyonları da Türkiye'nin her köşesinde Türk Bayrağı asmaya davet etti.

Hisarcıklıoğlu, Perşemve günü herkesin üzerinde Türk Bayrağı amlemi olan şapkalar takacağını da söyledi.

Ankarada teröre karşı dev buluşma kararı

Perşembe günü gerçekleşecek toplanmada, bu şapkalar takılacak.