GeriEkonomi Ankara'da "kopya kazalara son" projesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara'da "kopya kazalara son" projesi

Alkan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Metin Şenyürek, devam eden ÖTV indirimlerinin otomotiv sektörünü hareketlendirdiğini belirterek, bankaların kredi musluklarını yavaş yavaş açmaya başladığını kaydetti.

Şenyürek, yaptığı açıklamada ağırlıklı olarak lüks otomobil olmak üzere geniş bir portföye sahip olduklarını, 1.600 CC ve üzerindeki otomobillerde normal ÖTV'ye dönülmesine karşın piyasadaki olumlu rüzgardan kendilerinin de etkilendiğini söyledi.

Yılın ilk çeyreğinde kriz psikolojisi ve bankaların eskisi gibi kredi vermemesi nedeniyle otomobil satışlarının tamamen durduğunu anlatan Şenyürek, Mart ayında başlayan ÖTV indirimlerinin devam etmesi ve bankaların kredi musluklarını yavaş yavaş açmasına bağlı olarak gerek sıfır gerekse ikinci el otomobil satışlarının yeniden başladığını bildirdi.

Şenyürek, Alkan Otomotiv'in 1986 yılından bu yana sektörde faaliyet gösterdiğini ifade etti ve müşterilerine lüks segmentli otomotiv satın alma, kiralama konusunda danışmanlık yaptıklarını söyledi.

Piyasadaki lüks ya da diğer segmentli tüm müşterilerin banka kredisi kullanarak otomobil satın aldıklarının altını çizen Şenyürek, otomotiv sektörü ve bankacılık sektörünün birbirini daha fazla desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Şenyürek, yıl sonunda yaz dönemiyle birlikte artan satışlarla yıl sonunda 20 milyon avro ciro beklediklerini söyledi.

“KOPYA KAZALARA SON”

Alkan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Metin Şenyürek, Türkiye;nin bir çok illinde olduğu gibi Ankara'da da trafik kazalarının can ve mal kaybına neden olduğunu ve söz konusu kazaların önlenmesine yönelik olarak, Ankara ilinde uygulanmak üzere “Kopya Kazalara Son” isimli bir sosyal sorumluluk projesi yürüttüklerini de açıkladı.

Müşterilerinin bazılarının da bu kopya trafik kazalarında yaşamının yitirdiğini ve konuya ilişkin sosyal sorumluluk hissettiklerini anlatan Şenyürek, “Ankara;da trafik kazalarının en yoğun yaşandığı bölgeler belli. Hemen her gün, bu noktalarda aynı tip kazalar meydana geliyor. Kazaların olduğu bu bölgelere yetkililer “kara nokta” adını takmışlar. Ankara;da tüm sürücü ve yayaların dikkatli olması gereken çok sayıda kara nokta bulunuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Şenyürek, Ankara kent merkezinde meydana gelen kazaların büyük çoğunluğunun dikkatsizlik ve ihmalkarlıktan oluştuğunun emniyet kayıtlarında mevcut olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Eskişehir yolu Söğütözü mevkisi, Maliye noktası civarı ile 75. kilometrede bulunan Refik Cesur Işıklı kavşağı civarı, İstanbul yolu Gimat köprüsü, Ayaş yol ayrımı arası, Konya yolu Ahlatlıbel İncek girişi civarı ve Göl Petrol-Gölbaşı kavşağı arası, Samsun yolu otoban çıkışı ile Çalışkanlar mevkisi arası, Esenboğa yolundan Çankırı yol kavşağına kadar olan kesim ve Batıkent-çevre yolu kavşağı ile çevre yolu Organize Sanayi Sitesi kavşaklarının büyük bölümü birer kara nokta.

Ankara trafiğinin kara noktaları bu mevkileri kapsıyor. Hemen her gün birbirinin kopyası kazalara neden olan bu yerlerde sürücü ve yayaların daha dikkatli olmasını sağlayıcı görsel materyaller koymayı planlanıyoruz. Görsel uyarılar sürücülerin ve yayaların bu kara noktalarda daha dikkatli olmasını sağlayacak.

Başta İçişleri Bakanlığımız, Ankara Valiliğimiz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, İlçe Belediye Başkanlarımız, Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere konuyla ilgili tüm kesimlerin projeye katkısını bekliyoruz.”

Emniyet yetkililerinin yoğunluk kaynaklı kazaların çok sık yaşandığını belirterek, sürücülerin duyarsızlığından yakındığını aktaran Şenyürek, hemen her gün aynı noktalarda boy gösteren kazaların hem can hem de çok ciddi bir maddi kayba neden olmasına rağmen henüz somut bir adım atılmadığını savundu.

Alkan Otomotiv olarak projenin tüm giderlerinin üsteleneceklerini, projeye devreye sokmak için yetkililerle görüşmelerini sürdürdüklerini bildiren Şenyürek, bilinen kara noktalarda uygulanacak basit ama caydırıcı ve dikkat toplatıcı metotlarla kazaların en az seviyeye indirilmesini amaçladıklarını, zaman içinde başkent trafiğinin can alan bu kara noktalarını artık yok etmek istediklerini söyledi.

Şenyürek, “Kampanya ile kentimize böylesine önemli bir katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Yaşadığımız kentimize sosyal sorumluluk sahibi bir özel sektör kuruluşu olarak yararlı olmak istiyoruz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle