GeriEkonomi Ankara'da 25 bin kişi yürüdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara'da 25 bin kişi yürüdü

Ankara'da 25 bin kişi yürüdü
refid:18934808 ilişkili resim dosyası

DİSK, KESK, TMMOB VE TTB tarafından düzenlenen ’Tüm Temel Haklarımız için inşanca yaşamı savunuyoruz, eşit, özgür, demokratik bir Türkiye istiyoruz’ mitingine 25 bin kişi katıldı. Mitingte HES’ler ve kadına şiddette protesto edildi. Farklı sivil toplum kuruluşlarından binlerce kişi renkli görüntülere imza attı.

Miting için bu sabah saatlerinde Türkiye’nin çeşitli illerinde gelen katılımcılar, Ankara Gar’ında toplandı. Katılımcılar pankartlar açıp, çeşitli sloganlar atarak saat 11.00’de Gar’dan mitingin yapılacağı Sıhhiye Meydanı’na yürüyüşe geçti. Miting alanı çevresinde barikat kuran polis ekipleri, kontrol noktalarında mitinge katılanları tek tek arayarak arayarak alana aldı. Yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı mitinge, öğrencilerden, kadın kolektiflerine, memurlardan işçilere, derneklerden siyasi partilere, çevrecilerden köylülere kadar çok farklı kesimlerden katılımların olması dikkat çekti.    

KADINA ŞİDDETE VE HES’LERE HAYIR  

Mitinge katılan çevreciler ’HES’lere’ hayır’, ’Karadeniz direniyor’ pankartları açarken, Kadın Kolektifleri de kadına şiddete tepki olarak siyah tabut taşıdı. Şiddet gören kadınların fotoğraflarını da taşıyan grup, kadına yönelik şiddetin biran önce durdurulmasını istedi. Bu arada Malatya’nın Akçadağ İlçesi’ne bağlı Kürecik Köyü Çarşak Tepesi’ne kurulması planlanan NATO Füze Savunma Sistemi de protesto edildi. Mitinge katılan Kürecik Köyü sakinleri, ’Kalkana değil eğitime bütçe’, ’İsrail’e kalkan olmak istemiyoruz’ ile ’Füze kalkanı istemiyoruz’ pankartları açtı. Mitinge katılan bazı gruplarda Kürtçe pankartlar açarak, terörist başı Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı.

25 BİN KİŞİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE İMZA ATTI- FOTO GALERİ

POLİS KUŞ UÇURTMADI

Miting nedeniyle Ankara’da birçok yol ulaşıma kapatıldı. Miting nedeniyle Başkentte yoğun güvenlik önlemleri alınırken, 3 bin polis de görev aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle