GeriEkonomi ANAP'ın hedefi istikrar programı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ANAP'ın hedefi istikrar programı

ANAP, seçmenlerine vaadettiği Türkiye Sözleşmesi ile herşeyden önce 55. Hükümet döneminde uygulanan İstikrar Programı'nı sürdürmeyi öngörüyor. Buna göre hükümet, 1998 yılında başlattığı üç yıllık istikrar programını sürdürmek amacıyla para arzını düzenleyecek ve bütçeyi denkleştirecek kararları 1999 yılında uygulamaya koyacak. Bu kararlarla hedeflenen, enflasyonun iki yıl sonunda yüzde 5'e düşürülmesi. Enflasyonun düşürülmesinin ardından ANAP, 3.5 milyon işsize iş ve işsizlik sigortasını sağlamayı amaçlıyor. ANAP'ın Toplumsal Sözleşme ile söz verdiği unsurlar şöyle:

Her Türk çocuğuna çağdaş eğitim

İkinci Toplu Konut seferberliği ile her yıl 500 bin konut üretilerek her ailenin konut sahibi olması. Konutlarını alanlar kira öder gibi konut bedellerini 20 yılda ödeyecek.

2003 yılına kadar yapılacak düzenlemelerle köylü milletin efendisi olacak. Tarım ve ürün sigortası 2000 yılında yürürlüğe konarak, tüm tarım ürünlerinde prim sistemine geçilecek. Tarım borsaları yaygınlaştıralacak.

2000 yılından başlayarak tüm vatandaşların sağlık sigortası kapsamına alınması hedefleniyor. Prim ödeme gücü olmayanların primlerini devlet ödeyecek. Ekim 1999'dan itibaren de Gezici Sağlık Ekipleri uygulaması başlatılacak.

Beş yıl içinde 718 olan devlet hastanesi sayısı 975'e çıkarılacak.

1999 sonuna kadar 35 bin yeni ebe, hemşire, doktor alınarak sağlık kadroları takviye edilecek.

Çok sayıda yeni iş yaratmak için, KOBİ'ler, üretim, ihracat ve pazarlamada desteklenecek. Bu amaçla vergi yükleri azaltılarak KOBİ Birlikleri şeklinde örgütlenmeleri teşvik edilecek.

Kendi işini kurmak isteyenlere kredi imkanı sağlanacak.

Yatırımlara daha bol ve ucuz kaynak sağlamak için T.Kalkınma Bankası'nın sermayesi artırılacak.

İnşaa halindeki Organize Sanayi Bölgelerinin tamamlanmasına öncelik verilecek.

İşsizlik sigortası sendikalı işçilerden başlayarak 1999'da kademeli olarak devreye sokulacak. 2003 yılında tüm çalışanların işsizlik sigortası tamamlanmış olacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle