Anadulu Emeklilik'in 2.5 milyar dolarlık fon hedefi

Hürriyet Haber
31.10.2003 - 14:13 | Son Güncelleme:

Hayat sigortasından sonra Bireysel Emeklilik alanına da iddialı giren Anadolu Hayat Emeklilik,10 yılda 2,5 milyar dolarlık fon yaratmayı hedefliyor.

Bireysel Emeklilik ürünlerinin satışlarına başlayan ilk şirketler arasında yer alan Anadolu Hayat Emeklilik, “Geleceğin Emeklilik Planı” adını verdiği bireysel emeklilik sistemi (BES) uygulamaları hakkında bilgi verdi. Toplantıya, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince ve Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mustafa Su katıldı.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, konuşmasında Türkiye’de Sosyal Güvenlik reformunun bir parçası olarak devreye giren Bireysel Emeklilik Sistemi’nin ekonomiye büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Özince, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) refah düzeyini artıracaktır. Bireysel emeklilik, İş Bankası grubu için son derece önemli, stratejik bir ürün. Bu ürünün satışında İş Bankası teşkilatı önemli bir rol oynayacak. Bu amaçla, İş Bankası ve Anadolu Hayat Emeklilik arasındaki bilgisayar altyapıları birbirine uyumlu hale getirildi ve bankamız personeli bu konuda eğitim aldı. Bireysel Emeklilik için düğmeye basıldığı gün, İş Bankası’nın 851’e yakın şubesi büyük bir hızla pazarlama faaliyetine başladı” dedi.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES), 10 milyar dolar civarında bir fon büyüklüğüne ulaşmasının beklendiğini belirten Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mustafa Su: “Anadolu Hayat Emeklilik olarak bu pazardan %20-25 pay almayı hedefliyoruz. Bu tahmin, bugüne kadar hayat sigortasında elde ettiğimiz başarılı sonuçlara bakarsak mütevazı bir tahmindir.10 yıl sonra bu piyasada minimum 2-2,5  milyar dolar civarında bir fon yaratmış olacağız. Hayat branşında lider durumdayız. Ülkemizdeki hayat sigortası fonlarının %40’a yakını bizim kontrolümüzde... Ülkemizde halka açık ilk ve tek emeklilik şirketi olan Anadolu Hayat Emeklilik’in bu liderliğini bireysel emekliliğe de taşımak istiyoruz” dedi.

‘Kişiye Özel’ Emeklilik Planı

Anadolu Hayat Emeklilik, katılımcılara esnek ve seçenekli imkanlar  sunuyor. Uzmanlar tarafından yapılan analiz sonucunda katılımcıların risk ve finansal profilleri belirleniyor. Bu doğrultuda uzmanlar, katılımcılara fon seçenekleri arasından en uygun olanını seçmelerinde yardımcı oluyorlar.

Her risk anlayışına uygun 9 farklı fon ve 25 farklı fon dağılım seçeneği ile Geleceğin Emeklilik Planı her türlü yatırımcıya hitap ediyor. Katılımcılar bu hazır fon buketlerinden yararlanabilecekleri gibi, kendi fon buketlerini de hazırlayabiliyorlar. Geleceğin Emeklilik Planı kapsamında; Bono Fonu, Likit Fon, Eurobond Dolar Fonu, Eurobond Euro Fonu, Hisse Fonu, Uluslararası Karma Fon, İstikrarlı Fon, Dengeli Fon ve Atak Fon bulunuyor. Katılımcıların fonları, İş Portföy Yönetimi tarafından yönetiliyor.

Anadolu Hayat Emeklilik, sağladığı  avantajlarla iddialı

Anadolu Hayat Emeklilik’te katılımcılardan başlangıçta giriş aidatı alınmıyor. Katkı payları üzerinden yapılan yönetim gideri kesintisi ise, tutar ve ödeme yöntemine göre %1’e kadar düşebiliyor.Ayrıca, Geleceğin Emeklilik Planı’nda doldurulan her beş yıl için, katılımcılara, hesaplarındaki birikimin %1’i oranında “Bağlılık ödülü” veriliyor.

Geleceğin Emeklilik Planı’nda katılımcılar, 10 yıl süreyle düzenli olarak katkı payını ödeyip, 56 yaşını doldurduktan sonra emekli olabilecekler. Emekli olan katılımcı, hesabındaki tutarın bir kısmını ya da tamamını toplu olarak alabileceği gibi, Gelir Sigortası yaptırarak kendisine maaş bağlanmasını da talep edebilecek. Birikimin tamamının toplu halde alınmaması veya Gelir Sigortası sözleşmesine aktarılmaması durumunda, kalan kısım katılımcının isteğine bağlı olarak emeklilik fonlarında değerlendirilmeye devam edilecek.

Anadolu Hayat Emeklilik

1990 yılında İş Bankası Grubu bünyesinde kurulan Anadolu Hayat Sigorta A.Ş., 2003 yılında bireysel emeklilik şirketine dönüşerek Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. adını aldı.

Şirketin, İstanbul'da iki adet olmak üzere, Ankara, Adana, Bursa ve İzmir'de faaliyet gösteren bölge müdürlükleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde şubesi bulunuyor. Anadolu Hayat Emeklilik, 851 İş Bankası şubesi, 430 acentesi ve direkt pazarlama ekibiyle hizmet veriyor.

Anadolu Hayat Emeklilik, 2002 yıl sonu itibariyle hayat sigortası prim üretiminin  %28'i ve hayat sigortası sektörü toplam sigortalı fonlarının %37'si ile birinci sırada bulunuyor.(*)

Anadolu Hayat Emeklilik; bireylerin ve sevdiklerinin geleceğini güvence altına alma bilincini geliştirmeyi ve yerleştirmeyi, bireylerin geleceğe yönelik kuşkularını ortadan kaldıran ve yaşam kalitesini yükselten finansal çözümler sunmayı ve uzun vadeli fonlar yaratarak ülke ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı