GeriEkonomi 'Anadolu’nun iş yapma kültürü “imece” örnek olmalı'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Anadolu’nun iş yapma kültürü “imece” örnek olmalı'

'Anadolu’nun iş yapma kültürü “imece” örnek olmalı'

Türkiye’nin yeni nesil sosyal inovasyon platformu “imece”, Marka Konferansı’nda kurumlara sosyal meselelere birlikte çözüm bulma çağrısı yaptı.

Dünyada artık sadece şirketlerin veya bireylerin tek başına bir şeyler yapma döneminin geride kaldığını belirten imece’nin kurucu ortağı Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu, “Dolayısıyla çözüm üreten ortamlar yaratmanın ilk koşulu, birden fazla paydaşın katıldığı ortak değer yaratan, sürdürülebilir sistemler kurmak. Bu noktada bir iş adamı olarak kurumlara ve bireylere imece’nin ne yaptığını ve iş yapış yöntemlerini anlatmayı önemsiyorum” dedi.

Dünyanın çok hızlı bir değişim ve dönüşüm içinde olduğuna işaret eden Zorlu, sosyal meselelerin her geçen gün kurumların iş yapış şekillerini etkileyen karmaşık süreçlere dönüştüğünü belirtti. İş dünyasının günümüzde karşılaştığı problemlerin toplum ile yakından ilişkili olduğunu kaydeden Zorlu, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla sürdürülebilir iş modelleri kurgulayabilmek için bizlerin toplumun ihtiyaçlarını çok iyi duymamız ve anlamamız gerekiyor. Çözüm üretebilmek için ise kurumlar olarak öncelikle çok yönlü bakış açıları kazanmamız şart. imece’ye baktığımda bu çözümleri üretebilmenin ilk koşulunun bu çok yönlü bakış açısıyla yeni iş yapış modelleri geliştirmek olduğunu görüyorum ve Ssivil toplum kuruluşu, kurum ve bireyleri imece platformuna davet ediyorum.”

Aynı zamanda imece’nin de kurucu ortağı olan ATÖLYE Kurucu Ortağı Kerem Alper ise, imece adınan sadece Türkçe’de olan ve başka hiçbir dilde karşılığı olmayan bir kelime olduğuna dikkat çekerek, “imece, Anadolu kültürünün dünya literatürüne armağan ettiği bir sözcük.

Herkesin kendi isteği ile işin içine dahil olduğu, el birliği ile meselelerin çözüldüğü bir iş yapma kültürü. Nasıl ki, insanlar Anadolu’da meselelerini ortaklaşa çözebiliyor ise, biz de bu kültürü sosyal sorunların çözümüne yaklaşırken yeniden yorumlayıp kullanabileceğimizi düşündük. imece’nin üç önemli amacı var. Sosyal fayda etrafında bir topluluk yaratmak, sosyal inovasyon çerçevesinde kapasite geliştirmek ve sosyal girişimcilerin ortaya çıkması için ihtiyaç duyulan destek programlarını ortaya çıkarmak. Biz bir yol açtık ve önümüzdeki dönemde bu yolu kullanan kurumların ve bireylerin sayısının hızla artacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle