GeriEkonomi Anadolu’da markalaşma zamanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anadolu’da markalaşma zamanı

Anadolu’da markalaşma zamanı

Bu yıl 12’ncisi düzenlenen ’ ödülleri sahiplerini buldu. 6 farklı kategoride toplam 29 şirket ödül aldı. Törende konuşan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Anadolu’nun en büyük şirketlerine markalaşma çağrısında bulundu. 

EKONOMİST Dergisi’nin bu yıl 12’cisini gerçekleştirdiği ‘Anadolu 500’ ödülleri sahiplerini buldu. ‘Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması’ kapsamında belirlenen, ‘En Büyük 5 Şirket’, ‘İhracatını En Çok Artıran 5 Şirket’, ‘İstihdamını En Çok Artıran 5 Şirket’ ‘Cirosunu En Çok Artıran 5 Şirket’, ‘Karını En Çok Artıran 5 Şirket’ ve ‘Anadolu 500’e En Fazla Şirket Gönderen Gruplar’ olmak üzere 6 kategoride toplam 29 firma ödül aldı.

ÖZEL SEKTÖRÜN KATKISI

Anadolu’da markalaşma zamanı


Ekonomist Dergisi ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde, Turkcell ve Nurol GYO’nun desteğiyle gerçekleşen törene, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, ve TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici’nin yanı sıra Anadolu 500 listesine giren şirketlerin sahipleri ve üst düzey yöneticileri de katıldı. Bakan Elitaş törendeki konuşmasında 2008 küresel kriz sürecinde Türkiye’nin yapısal reformları hayata geçirerek ekonomik büyümesini sürdürdüğüne ve bu kapsamda özel sektörün ülke ekonomisi içindeki önemine dikkat çekti.

2016 ZOR BİR YIL OLACAK

Türkiye’nin büyümesinde global ekonominin zorlaşan şartlarına rağmen dünyanın dört bir yanına ihracat yapan özel sektörün payının büyük olduğunu kaydeden Elitaş, Anadolu’nun en büyük şirketlerine markalaşma çağrısında bulundu. Elitaş, Şunları söyledi: “Küresel belirsizliğin en yüksek seviyede olduğu, siyasi çalkantının da oldukça fazla olduğu 2015’te ekonomimiz büyümesini sürdürdü. 2015’in bir diğer önemli özelliği de ekonomik olarak büyürken, cari açığımızı da düşürmeyi başardık. Bu ekonominin sağlamlığını göstermesi açısından oldukça önemli. 2016 dünya ekonomisi için zor bir yıl olacak. Ancak biz yapısal reformlarımızı hızlandırarak büyümemizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Bunu hedefi gerçekleştirmek üzere büyük zorlukları aşarak bugünkü başarı hikayelerini yazan Anadolu şirketlerimizden beklentimiz güçlü markalar yaratmak. Bu nokta da bize düşen özel sektörümüzü desteklemek.”

Anadolu büyük bir dönüşüm geçirdi

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, 12 yıldır Anadolu 500 araştırmasına destek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek şunları söyledi: “Araştırma sonuçları 10 yılı aşkın bir süre zarfında Anadolu’da çok ciddi bir dönüşüm yaşandığını gösteriyor. Bugün, Anadolu şirketlerinin dünya ekonomisiyle ve ticaretiyle daha da entegre olduğuna, sanayide önemli mesafe kat ettiğine, ekonomideki payını giderek artırdığına tanık oluyoruz. Anadolu’daki şirketlerimiz sadece üretim odaklı değil, markalaşmaya önem veren vizyonla hareket ediyor, büyümesini sürdürüyor.”

İstanbul’la değil dünyayla yarışıyorlar

HÜRRİYET Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı da, törendeki konuşmasında, Anadolu’daki şirketlerin büyümesini, kârını, ihracatını ve istihdamını artırmasının, Türkiye’nin büyümesi anlamına geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Bugün Anadolu merkezli şirketler inanılmaz bir yol aldılar, değiştiler, geliştiler ve Türkiye’yi de değiştirip geliştirdiler. Artık Türkiye’de istihdamın önemli bir bölümünü onlar oluşturuyor, ihracatın kayda değer bir bölümünü onlar gerçekleştiriyorlar. Dünyanın, sert rekabetin yaşandığı ve daha önce kurulmuş büyük kurumsal şirketlerin bile girmeye cesaret edemediği yerlerine onlar giriyorlar. Mesela Afrika pazarını açıyorlar. Konya’da, Gaziantep’te, Kahramanmaraş’ta, Osmaniye’de çok güçlü şirketlerimiz var. Artık Anadolu’yla özdeşleştirdiğimiz tarım, esnaf ve zanaat faaliyetleri çerçevesini çoktan aştılar, bugün Anadolu sanayicilerinden, ihracatçılarından, markalarından söz ediyoruz. Onlar artık İstanbul’la değil, dünyayla boy ölçüşen, küresel rekabetin önemli birer parçası. Aslında Türkiye’yi belli ölçülerde sırtlarında onlar taşıyorlar.”

29 şirket ödül aldı

ANADOLU’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması ödül alan şirketler şöyle:


En Büyük 5 Şirket

1 Tiryaki Agro Gıda Sanayi
2 Tosçelik Profil
3 Erbakır
4 Yıldız Entegre Ağaç Sanayi
5 Kroman Çelik Sanayi
İhracatını En Çok Artıran 5 Şirket
1 Merinos Halı
2 KÇS K. Maraş Çim. Beton San.
3 Öz-Ka Lastik ve Kauçuk San.
4 Kütahya Porselen Sanayi
5 Samancı Gıda Tarım Hayvan.
İstihdamını En Çok Artıran 5 Şirket
1 Menderes Tekstil
2 Kumtel Dayanıklı Tüketim Malz.
3 Arbel Bakliyat Hububat
4 Elba Basınçlı Döküm Sanayi
5 Has Tavuk Tarım Hayv.Sanayi
Cirosunu En Çok Arttıran 5 Şirket
1 Aves Enerji Yağ ve Gıda
2 Has Tavuk Tarım Hayv. San.
3 Burkay Uğur Kauçuk Kimya
4 Mes Yağ ve Gıda
5 Özyılmaz Fındık
Kârını En Çok Arttıran 5 Şirket
1 Gürsoy Tarımsal Ürünler
2 Erpiliç Entegre Tavukçuluk
3 Çamsan Ağaç Sanayi
4 Elita Gıda
5 Gür İplik Sanayi
Anadolu 500’e en fazla şirket gönderen gruplar
1 Boydak Holding
2 Sanko Holding
3 Erdemoğlu Şirketler Grubu
4 Kipaş Holding

Yorumları Göster
Yorumları Gizle