Anadolu tarihi deride dünya markası yaratacak

Hürriyet Haber
29.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Deri Tanıtım Grubu (DTG), dericiliğin bin yıldır yapıldığı Anadolu topraklarından dünya çapında markalar çıkarmak için kolları sıvadı.

DTG, deri tasarımcısı Simay Bülbül’e tasarımlarını tanıttığı defile için sponsor oldu. DTG İcra Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş, "1.7 milyar dolarlık deri ihracatı gerçekleştiren Türkiye’yi, dünya çapında marka çıkaran bir ülke olarak konumlandırmaya çalışıyoruz. Bu nedenle gelecek vadeden, her birinin yurtdışında marka olacağına inandığımız tasarımcıları destekleme kararı aldık" dedi. Türk derisini, farklı kumaşlar ile birlikte kullanan deri tasarımcısı Simay Bülbül gelinlikten tişörte kadar farklı tasarımlarının yer aldığı 30 parçadan oluşan koleksiyonunu önceki gün Garaj İstanbul’da yapılan defile ile tanıttı.

Ruble ile ticaret

Türkiye’deki deri üretiminin kaliteli olmasına rağmen ihracatın yeterli düzeyde olmadığına değinen Kızıltaş, "Ruble ile ticaret adımları ihracat için büyük bir girişim. Bu proje hem iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirecek hem de ticareti canlandıracak. Son dönemde Rusya’da devalüasyonla beraber para transferlerinde çok ciddi sorunlar yaşanmaya başlandı. Ruble ile ticaretin deri konfeksiyonuna ve ayakkabıya önemli katkıları olacak" dedi.

Dericilikteki iş fırsatları

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı