GeriEkonomi Anadolu şaraplarını tanıtım atağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anadolu şaraplarını tanıtım atağı

Şarabın anavatanı Anadolu'nun şarapları bir marka olarak dünyaya tanıtılmaya başlandı. Türkiye'nin iki dev markası Doluca ve Kavaklıdere; "Anadolu Şarapları"nı dünya markası haline getirmek için kolları sıvadı.

"Anadolu Şarapları Dünya Tanıtım Projesi" çerçevesinde başlatılan çalışma, İrlanda'nın başkenti Dublin'de start aldı. Hedef: Dünya pazarlarında "Anadolu Şarabı" markasıyla uluslararası şarap devleriyle rekabet etmek.

Fidelty Danışmanlık organizasyonu, T.C. İrlanda Büyükelçisi Berki Dibek ve İrlanda-Türkiye İş Konseyi'nin katkıları ile Dublin'de gerçekleştirilen etkinliğe, Konsey üyeleri ile önde gelen İrlandalı şarap uzmanları, ithalatçılar, gurmeler ve ilgili basın kuruluşundan yetkililer katıldı. Türkiye'nin Anadolu toprakları üzerinde kurulu coğrafyası ve dünyada şarap üretimi konusundaki potansiyelinin başarılı örneklerle sunulduğu etkinlik, İrlandalı katılımcıların ilgisini topladı.

"Anadolu Şarapları Dünya Tanıtım Projesi"ni hayata geçiren ve bu çerçevede Türkiye'nin önde gelen iki firmasını bir araya  getirerek Türkiye şarapçılık tarihinde dönüm noktası yaratan Fidelity Danışmanlık Kurucusu Taner Öğütoğlu, Dublin'de gerçekleştirdikleri etkinliği, "Türkiye şarapçılığı için tarihi günler" olarak değerlendiriyor.

İrlandalı şarap ithalatçıları ile Türk şarap üreticilerinin ön görüşme yaptıkları etkinliğin, önümüzdeki günlerde Anadolu şaraplarının hızlı bir şekilde İrlanda pazarına girmesine katkıda bulunacağına dikkat çeken Öğütoğlu, "Anadolu Şarapları Dünya Tanıtım Projesi"ni şöyle anlattı:

"Projemiz ile sektörel çerçevede ülke tanıtımı, kuramsal tanıtım ve marka tanıtımını hedefliyoruz. Anadolu Şarapçılığı konseptinin uluslararası alanda tanıtımı ve orta vadede bilinirliğini yerleştirerek,  "Anadolu Şarapları markası yaratmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda şarap ihracatını artırmak, şarapçılığa uygun bağcılığı geliştirerek kaliteli tarımı desteklemek, başarılı şaraplarımızı Avrupa kapısındaki ülkemizin tüm dünyadaki elçileri haline getirmek ve ülkemizde çeşitliliği artan kaliteli şarap üretimi ve tüketiminin sosyal hayat kalitesindeki artışa destek olmayı öngörüyoruz."

Doluca ve Kavaklıdere, öncü rol oynadıkları "Anadolu Şarapları Dünya Tanıtım Projesi"nde, evrensel standartlarda şarap üreten tüm yerli firmalara da kapılarını açık tutuyor. Diğer yerli üreticilerin katılımıyla çığ gibi artan sinerji ile Dublin’de start alan projenin, adım adım taşınacağı diğer dünya başkentlerinde de başarıyla gerçekleşmesi bekleniyor


Yorumları Göster
Yorumları Gizle