GeriEkonomi Anadolu Hayat Emeklilik işsiz kalmayı teminat altına alıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anadolu Hayat Emeklilik işsiz kalmayı teminat altına alıyor

Anadolu Hayat Emeklilik işsiz kalmayı teminat altına alıyor
refid:10204845 ilişkili resim dosyası

Anadolu Hayat Emeklilik, en az 6 ay süreli ve kesintisiz çalışanlar için iş göremezlik teminatı içeren kredi destek sigortası da uyguluyor. Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, katılımcı sayısında 362 bin 795 kişi ile en çok tercih edilen sigorta şirketi olduklarını söyledi.

ANADOLU Hayat Emeklilik, yıllık 100 bin yeni katılım hedefine yaklaşıyor. Şirket, 2008 yılı sonunda 380 bin katılımcı sayısına ve yaklaşık 1 Milyar 380 Milyon YTL fon büyüklüğüne ulaşmayı hedefliyor.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, "Katılımcı sayısında 362 bin 795 kişi ile en çok tercih edilen emeklilik şirketiz. Uygulamaya koyacağımız, işsiz kalma sürecini teminat altına alan Kredi Destek Sigortası ile bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz" dedi.

İşsizlere destek

Türkiye İş Bankası kredi müşterilerine yönelik olarak ölüm teminatı, tam ve kalıcı sakatlık teminatı ile iş göremezlik teminatı içeren Kredi Destek Sigortası’na 18 ve 64 yaş arası herkes başvurabiliyor. Sigortalı yaşı ile sigorta süresi toplamı 65’i geçemiyor. İş göremezlik teminatının verildiği sigortada sigortalının bir istihdam ilişkisi içinde olması, devlet memuru, serbest meslek sahibi, yüklenici veya emekli çalışan olması ve en az 6 ay süreyle tam süreli ve aralıksız çalışıyor olması durumunda veriliyor. İş göremezlik teminatı, sigortalının istihdam durumuna bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte, sigortalının hasar gerçekleştiği anda geçerli istihdam durumuna göre değerlendirme yapılmaktadır.

En çok tercih edilen

Hayat sigortacılığı ve bireysel emeklilik alanlarında faaliyet gösteren şirketler arasında en yüksek sermayeye sahip şirket olduğunu belirten Mete Uğurlu, " Fon büyüklüğümüz 1 milyar 174 milyon 991 bin 916 YTL’ye ulaşmış durumda. Katılımcı sayısında ise 362 bin 795 kişi ile en çok tercih edilen emeklilik şirketiz. Bu rakamlarla pazar payımızı katılımcı sayısında yüzde 21.31’e, fon büyüklüğünde ise yüzde 20.42 ’ye yükselttik" diye konuştu.

Güvencesiz ev kadınları

Anadolu Hayat Emeklilik’in özel ürünleri arasında yer alan Ev Hanımları Emeklilik Planı’na da değinen Uğurlu, bu ürün sayesinde bireysel emeklilik portföyündeki kadınların oranı yüzde 51’e ulaştığını belirterek şu bilgileri verdi: " Bu oranın yüzde 55 ’i Ev Hanımları Emeklilik Planı’na dahil bulunuyor. Kısaca 101.805 sözleşme sayısı ile bu planın tüm bireysel emeklilik portföyündeki payı yüzde 27’dir. Daha gidecek çok yolumuz var çünkü, ekonomik güvencesi olmayan yaklaşık 12 milyon ev kadını var."

Vesting uygulamaları ile grup emeklilik de artış bekleniyor

BİREYSEL
Emeklilik sisteminin geleceğine yönelik konuşan Mete Uğurlu, yeni hak ediş süresi(vesting) uygulamaları ile özellikle grup emeklilikte önemli bir artış beklediklerini söyledi. Uğurlu, "Grup emeklilik sözleşmeleri henüz sayıca az. Fakat hak ediş koşulları, vakıf ve sandıkların devrine ilişkin getirilen yeni düzenlemelerle birlikte çok hızlı bir artış bekliyoruz. Grup emeklilik alanında da katılımcı sayısında liderliği hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için gerekli alt yapı ve birikime sahibiz " dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle