GeriEkonomi ‘Anadolu Dakar’ı ile 8 milyon Euro gelecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Anadolu Dakar’ı ile 8 milyon Euro gelecek

‘Anadolu Dakar’ı ile 8 milyon Euro gelecek
refid:21204193 ilişkili resim dosyası

Eyül'de Türkiye’de 3’ncüsü gerçekleşecek ‘Transanatolia Rally Raid’ dünyanın en tehlikeli yasal spor organizasyonu ünvanına sahip Dakar’ın bünyesine giriyor. 2013’te 8 milyon Euro’luk turizm geliri sağlayacak.

BU yıl 3’üncü kez düzenlenen ‘Transanatolia Rally Raid’ Türkiye’de düzenlenen tek uluslararası ralli olma özelliğini taşıyor. Yerli yabancı 100’den fazla sporcunun katıldığı bu organizasyonun 43 ülkede tanıtımı yapılırken, Türkiye’nin spor turizmine büyük katkı sağlıyor. Bu yıl 500 bin Euro’luk bütçeyle düzenlenecek organizasyon, toplamda takımların bütçeleri ile birlikte 1.5 milyon Euro’luk bir hacme ulaşıyor.  Önümüzdeki yıldan itibaren ‘Dakar Challenge’ ismiyle düzenlenecek yarışın, bütçesi FIA kurallarının devreye girmesiyle 1.2 milyon Euro’ya çıkacak. Yeni takımların eklenmesiyle yarışın toplam hacmi ise 3 milyon Euro’yu aşacak.  Dakar’ın bünyesinde olduğu için uluslar arası arena girecek yarışın Türkiye tanıtımına katkısı ise 8 milyon Euro’yu bulacak.

43 ülkede tanıtım yapılıyor

Transanatolia Rally Raid Pazarlama Direktörü ve ralli pilotu olan Burak Büyükpınar,  3 yıldır Türkiye’de düzenlenen ‘Transanatolia Rally Raid’in ülkemizde düzenlenen tek uluslararası ralli olduğunu belirterek, “Yerli yabancı 100’den fazla sporcunun katıldığı bu organizasyon ülkemizin spor turizmine büyük katkı sağlamaktadır. 43 ülkede tanıtımı yapılan ralli, 2013 yılında Dakar Challenge olması ile birlikte daha farklı bir boyut kazanacaktır” dedi. Büyükpınar, organizasyonu 15 uluslararası medyanın takip edeceğini, bu sayının Dakar’ın bünyesine girilmesiyle katlanacağını belirtti.

6 ülkede ‘Challenge’ yapılacak

32 yıldır düzenlenen ve  dünyanın en tehlikeli yasal spor organizasyonu ünvanına sahip ‘Dakar Rallisi’nin bünyesinde bugün 5 ülkede ‘Dakar Challenge’ düzenleniyor.  Türkiye dahil 6 ülke şöyle; “Botswana, Arjantin – Paraguay, Çin, Avustralya, Mısır ve Türkiye.”  Dakar Rallisi’nin düzenleyen ASO, 6 ülkedeki bu organizasyonlarla hem Dakar için sporcuların antreman yapmalarını sağlıyor, hem de o ülkelerdeki yetenekli sporcuları destekliyor. 2013’te Türkiye’de düzenlenecek organizasyonda dereceye girecek Türk sporcular, eğer daha önce Dakar’a katılmadıysa, direkt yarışa davet edilecek. 40-50 bin Euro’luk masrafları da ASO tarafından karşılanacak.

2.500 km gidilip Toros’lar aşılacak

RALLİ motosikletleri, arazi araçları, ATV ve buggy’lerin katılımıyla zorlu toprak, çamur ve su geçişlerinden oluşan parkurda tam 7 gün süren ‘Transanatolia 2012’ Antalya’dan start alıp Toros Dağları üzerinden Kapadokya’ya uğrayıp Alanya’da sona erecek. Toplam 2 bin 500 kilometre uzunluğundaki parkuru tamamlamak için günlük ortalama 300 kilometre uzunluğundaki etapların geçileceği yarış, yerli ve yabancı katılımcılara önemli bir deneyim yaşatıyor.

El değmemiş bölgeler

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Transanatolia başta Almanya’dan Tina Meier, Hollanda’dan Thomas  De Bois gibi motorsporları duayenlerinin yanında Türk katılımcılara da evsahipliği yapacak. Türkiye’nin el değmemiş bölgelerinde ülke tanıtımına katkı sağlayacak, turizmin ulaşmadığı bölgelerin ve kaybolmaya yüz tutan Anadolu kültürünün tanıtımını gerçekleştirecek organizasyon, bölgesel anlamda kültür ve dostluk köprüsü oluşturmayı hedefliyor.

 


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle