GeriEkonomi Amerika’dan havalanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amerika’dan havalanıyor

Amerika’dan havalanıyor

Ticari havacılık sektörüne ileri kompozit malzemeler sağlayan Fabric Development (FDI) ve Textile Products (TPI) şirketlerini 100 milyon dolar yatırım ile satın almaya hazırlanan Kordsa, ticari havacılık sektörünün önemli tedarikçilerinden biri haline gelmeyi amaçlıyor. Kordsa CEO’su Ali Çalışkan, “Bu yatırımla lastiklerini güçlendirdiğimiz uçakların artık kanat ve gövdelerini de güçlendireceğiz” dedi.

SABANCI Holding iştiraklerinden Kordsa, kompozit teknolojileri alanında iki büyük satın alma yapmaya hazırlanıyor. 2016’da devreye aldığı sanayi-üniversite işbirliği modeli olan ‘Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’ yatırımının ardından ticari havacılık sektörüne ileri kompozit malzemeler sağlayan Fabric Development Inc. (FDI) ve Textile Products Inc. (TPI) şirketlerini yaklaşık 100 milyon dolar yatırım ile satın alma kararı aldı. Kordsa, bu satın almayla havacılık alanında önümüzdeki 5 yılda yıllık ortalama yüzde 10’un üzerinde büyümesi öngörülen kompozit teknolojileri pazarının öncü firmalarını bünyesine katarak, hem Amerika’daki konumunu kuvvetlendirmeyi hem de ticari havacılık tedarik zincirinde güçlü bir oyuncu olmayı hedefliyor. Söz konusu satın almanın, önümüzdeki aylar içerisinde Amerika’da rekabet hukuku ve yabancı yatırımlar komitesi tarafından verilecek onaylara ilişkin kapanış koşullarının gerçekleşmesine bağlı olarak 2018 yılının ilk çeyreğinde sonuçlandırılması bekleniyor.

DEVLERE TEDARİKÇİ

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen satın almayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Yeni Neslin Sabancı’sı yaklaşımımızla uyumlu olarak, Kordsa şirketimiz geleceğin sektörleri arasında yer alan ileri kompozit teknolojileri alanında önemli bir adım atıyor. Bu satın alma tamamlandığında Kordsa, ticari havacılık sektörünün önemli tedarikçilerinden biri haline gelmiş olacak. Bu yeni adım, Kordsa’nın başta Boeing ve Toray Composites Materials America Inc. olmak üzere uzay ve sivil havacılık sektörünün önemli oyuncularının stratejik tedarikçisi olmasını sağlayacak. Sabancı Topluluğu olarak inovasyon odaklı büyüme stratejimize büyük katkı sağlayacağına inandığımız bu yatırım; teknolojiye ulaşmak ve bu teknolojiyi ülkemize kazandırmak için önemli bir fırsat olacak, sanayi şirketlerimizi açık inovasyon anlayışımız çerçevesinde teknoloji ihraç eder konuma getirecektir” ifadelerini kullandı.

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan, “Kompozit teknolojilerinde al ve büyüt stratejimiz ile gerçekleştirdiğimiz bu yatırım ile lastiklerini güçlendirdiğimiz uçakların artık kanat ve gövdelerini de güçlendireceğiz. Satın alma sürecinin tamamlanmasını takiben Philadelphia ve Los Angeles’ta yer alan FDI ve TPI şirketlerinin bünyemize katılmasıyla Kordsa, dört kıtada 10 tesiste operasyonlarını sürdürecek. Kordsa olarak tüm gücümüzle hayatı güçlendirmeye ve emin adımlarla büyümeye devam edeceğiz” dedi.

FIRSATLARI TAKİP EDECEĞİZ

SABANCI Holding Sanayi Grup Başkanı Cenk Alper de, “Ulaşımın kabuk değiştirdiği bu dönemde bu satın alma ile elde edeceğimiz konum ve teknolojiler, topluluk şirketlerimizin farklılaşmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Havacılık değer zincirinde önemli bir pozisyon almayı hedefliyoruz. Kompozit teknolojilerinde de global oyuncu olma hedefiyle bir yandan Türkiye’de yeni teknolojiler geliştirip dünyaya ihraç ederken, yeni satın alma fırsatlarını takip edeceğiz” dedi” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle