GeriEkonomi Amerika ‘Kara Cuma’ ile canlandı, en çok robot öne çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amerika ‘Kara Cuma’ ile canlandı, en çok robot öne çıktı

Amerika ‘Kara Cuma’ ile canlandı, en çok robot öne çıktı
refid:13064688 ilişkili resim dosyası

ABD’de “Black Friday” (Kara Cuma) olarak adlandırılan, mağazaların büyük indirimler yaptığı, Şükran Günü’nden sonraki ilk cuma, ABD’lileri sokağa döktü. Yüzde 70’e varan indirimlerin olduğu Kara Cuma’da bu yıl en yoğun talep ise yüksek çözünürlüklü televizyon, laptop ve Zhu Zhu adındaki elektronik robot hamster’a oldu.

AVRUPA’dan 1620’lerde yerleşim için ilk kez May Flower gemisiyle ABD’ye gelen Pilgrimler, ilk geldiklerinde aylarca süren yolculuktan dolayı yorgun, hasta ve açtırlar. Kızılderililer onları karşılar ve yiyecek verir, hindi avlamasını, mısır ekmesini öğretir. 3 yıl sonra İngiliz Vali William Bradford büyük bir yemek hazırlar ve Kızılderililer’i çağırır. Kızılderililerin şefi Massoit 90 kişiyle bu törene katılır. O günden sonra her hasat sonrasında yemek geleneği sürer.

Özel indirimler 05.00’te

1863’de Başkan Abraham Lincoln, Şükran Günü’nün ulusal bayram olmasını önerir, ancak bu öneri, 1941’de Kongre’de karara bağlanır ve her yılın kasım ayının son perşembe günü, Şükran Günü olarak ulusal bayram ilan edilir. Şükran Günü’nün ertesi günü ise ABD’deki firmalar her yıl elektronikten tekstile birçok üründe yüzde 15-20’lerden yüzde 70’lere varan oranlarda indirimler yapıyor. Firmaların kapılarını bu yıl da sabahın erken saatlerinde açacağını duyurması, hatta Best Buy, Walmart ve Macy’s gibi büyük mağazaların özel indirimleri saat 05.00-11.00 arasında yapacağını açıklaması üzerine, ucuz alışveriş yapmak isteyen ABD’liler bir önceki gün akşam saatlerinden itibaren mağazaların önünde toplandı.

Çadırlarda sabahladılar

Yanlarına piknik sandalyesi, dizüstü bilgisayar, hatta yatak ve çadır alanlar istediği ürünü bitmeden alabilmek için yarıştı. Soğuk ve sağanak yağışa aldırmayan ABD’liler mağazaların önünden ayrılmazken vakitlerini kurdukları çadırlarda kağıt oynayıp müzik dinleyerek geçirdi. Kapılar açıldığında ikinci uzun bekleyiş mağaza içinde yaşandı. Sıraya girenlerin bazıları yorgunluktan reyonların arasına oturdu hatta alışveriş arabalarının altına uzanıp uyudu.

En popüler ürün: Hamster

Washington Genel Ticaret Örgütü Federasyonu’na göre, ‘Kara Cuma’ oyuncak, televizyon ve bilgisayarlardaki büyük indirimlerle güçlü bir alışveriş trafiği oluşturdu. Zhu Zhu adındaki elektronik robot hamster ise bu yılın en popüler ürünlerinden biri. Dünyaca ünlü perakende zinciri Wal-Mart, 298 dolarlık Hewlett-Packard laptoplarıyla yoğun kalabalık çekti. 26 yıllık tarihinin en yüksek işsizlik rakamlarıyla boğuşan en büyük elektronik zinciri Best Buy ise indirime giren flat panel televizyonlarıyla fırsat yarattı. Best Buy’un CEO’su Brian Dunn, kuyrukların geçen yıla göre daha fazla olduğuna dikkat çekti. Yapılan bir ankete göre, perakende uzmanları ‘Kara Cuma’da yapılan satışlarda bir yıl öncesine göre yüzde 1.8 artış olacağını tahmin etti. 100 yöneticiden 98’i en büyük indirimlerin tüketici elektroniğinde olduğunu öngördü.

Yılın ilk ‘kâr’ı Kara Cuma yapılıyor

ABD’de, geçen perşembe kutlanan Şükran Günü’nün ertesi gününe “Kara Cuma” deniyor ve yılın en yoğun alışveriş yapılan günü olarak biliniyor. Bazılarına göre; bugüne ‘kara’ denmesi, işyeri sahiplerinin zararlarını ‘kırmızı’ kalemle, kârlarını ise ‘siyah’ kalemle yazmalarından ve yılın ilk kârını bugün yapmaya başlamalarından kaynaklanıyor. Aşırı kalabalıktan yaşanan stres nedeniyle ‘kara’ denildiği de konuşuluyor.

Kriz ‘Şükran Günü’ turizmini de vurdu

ABD’de tatil sezonunun başlangıcı sayılan ‘Şükran Günü’ nedeniyle kentte turizmin canlanmasını bekleyenler büyük hayal kırıklığı yaşadı. Her yıl Şükran Günü tatili nedeniyle yüzbinlerin akınına uğrayan New York şehrinde beklenen olmadı. Havalimanları da, geçtiğimiz yıllara oranla oldukça tenhaydı. Havalimanlarında her yıl yaşanan tatili’ izdihamı yaşanmadı,

Yorumları Göster
Yorumları Gizle