GeriEkonomi Amerika faiz artışına mola verdi, dolar 1.44 YTL’ye indi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amerika faiz artışına mola verdi, dolar 1.44 YTL’ye indi

Amerika faiz artışına mola verdi, dolar 1.44 YTL’ye indi
refid:4898473 ilişkili resim dosyası

ABD Merkez Bankası’nın (FED) global likiditenin yönünü belirlemede önemli unsurlardan olan faiz oranlarını önceki günkü toplantısında değiştirmeme kararı alması, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan piyasalara para girişini tekrar hızlandırmaya başladı.

Art arda 17 kez faiz artıran FED son kararıyla, ekonomik büyümenin yavaşladığı inancıyla faiz oranlarını yüzde 5.25’te bıraktı ve enflasyonun kontrol dışı arttığı yönündeki kaygıları azalttı. Gelişmekte olan piyasalar için, faiz artırımına ara verilmesi, yüksek getirili tahvilleri daha çekici hale getiriyor.

YABANCI SATIŞLARI: Bu kararın ardından dün bankalararası piyasada yabancıların başı çektiği döviz satışları ile ABD Doları 1.45 YTL’nin de altına indi ve valörlü işlemlerde 1.4470 YTL’ye kadar geriledi. Dolar, bankalararası piyasada güne 1.46 YTL seviyesinde başladı. Aynı piyasada günün ikinci yarısında artan satışlarla dolar kotasyonları, 1.45 YTL’nin de altına inerek son üç ayın en düşük seviyelerini görmüş oldu. Dolar, gün içinde içinde en düşük alışta 1.4450 YTL ve satışta da 1.4470 YTL oldu. Sabah saatlerinde döviz interbankında yerli yatırımcıların işlemleriyle dengeli bir piyasa olduğunu belirten uzmanlar, daha sonra gelen yüklü döviz girişi ile hızlı gevşeme olduğuna dikkat çekiyorlar.

DÖVİZDEN BONOYO GEÇİŞ: Bir bankanın döviz yetkilisi, piyasada son gelişmeleri şöyle değerlendirdi: "Dövizdeki harekette bir miktar parite de etkili ancak esas olarak faiz farkından faydalanma amaçlı kısa vadeli YTL enstrümanlarına talep var. Merkez Bankası sıkı para politikasına devam edecek ve FED faiz artırım sürecinin sonuna geldi, 2006 sonuna kadar taşınacak kısa vadeli pozisyonlar cazip duruyor. ABD Doları için 1.44-145 YTL bandı normal gelinebilecek alt secviyeler olarak görünüyor. Paritede Euro lehine artış sürerse, ABD doları da 1.42-1.43 YTL seviyelerine kadar inebilir."

FAİZLER YÜZDE 19.4’E İNDİ: Bono piyasasında spot kapanışında ortalama yüzde 19.79 olan gösterge bileşik faiz valörlü işlemlerde yüzde 19.48’e geriledi. İşlem bazında en düşük faiz yüzde 19.41 oldu.

Borsa 37.500 puanı aştı 

ABDMerkez Bankası’nın (FED) iki yıldır süren faiz artırımına ara vermesinin ardından, özellikle banka hisselerindeki alımların etkisiyle İMKB 100 endeksi günü yüzde 2.81 primle 37 bin 563 puandan tamamladı.

Yıl sonu dolar 1.56 YTL bekleniyor

 ENFLASYON beklentilerini izlemek üzere Merkez Bankası’nın ayda iki defa yaptığı beklenti anketinin bu ayın ilk dönem sonuçları da dün açıklandı. Anketin ağuistos birinci dönem sonuçlarına göre, yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 10.28’den 10.59’a yükseldi. 2006 sonu ABD doları beklentisi 1.5969 YTL’den 1.5603 YTL’ye indi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle