Amasra'nın hedefi 5 milyon turist

A.A.
16.01.2011 - 12:26 | Son Güncelleme:

Bartın'ın tarihi ve doğa güzellikleriyle ünlü Amasra ilçesinde hayata geçirilmesi planlanan projelerin tamamlanmasıyla 10 yılda turist sayısının 5 milyona ulaşması hedefleniyor.

Amasra Büyük Liman içerisinde yapılması planlanan 210 metre uzunluğundaki yolcu gemisi iskelesine, yaz aylarında 10 günde bir, kış aylarında ayda bir geminin yanaşması bekleniyor.

Turizm Kıyı Yapıları Master Plan Çalışması'nda Karadeniz bölgesi için yapılan tahminlerde, 2015'de ortalama 19 bin, 2030'da ise 55 bin yolcunun bölgeye gelmesi planlanırken, tekne ve gemilere su, elektrik, akaryakıt, internet gibi hizmetlerin sunulması isteniliyor.

Amasra'nın virajlı ve dar yolları nedeniyle ulaşımda yaşadığı sıkıntıların aşılmasını öngören “Tünel Projesi” de yörenin turizmdeki iddiasını güçlendirmek için öne çıkıyor.

Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, yaptığı açıklamada, ilçeye 2010'da 500 bin turistin geldiğini belirterek, bölge için hazırlanan projelerin hayata geçmesiyle yıllık 5 milyon turist hedeflediklerini bildirdi.

Mart ayından itibaren ilçeye turların başlayacağını anlatan Timur, şöyle konuştu: “Özellikle ilçemiz bayram tatillerinde yoğunluk yaşıyor. 3 bin kişiye ulaşan yatak kapasitemiz talebi karşılamıyor. Ev pansiyonculuğuna önem veriyoruz. Sürekli Amasra'ya yatırım yapılması konusunda turizmcilere çağrıda bulunuyorum. Amasra Yat Limanı Projesi bu yıl ihaleye çıkacak ve inşası başlayacak. Bartın-Amasra karayolu ise Tünel Projesi'yle ulaşımı önemli ölçüde kısalacak. Yatırımlarla yıllık turist sayımız gelecek 10 yılda 500 binlerden, 5 milyonlara çıkacaktır.”

Özellikle küresel ısınmayla Karadeniz'in turizm potansiyelinin artmasının beklendiğini ifade eden Timur, “Turist potansiyelinin artması, insanların değişik yerlere gitme ve keşfetme arzusuyla ortaya çıkıyor. Türkiye'de turistik yerler deyince akla hep Ege ve Akdeniz kıyıları geliyor. İnsanlar yeterince buraları keşfetti. Karadeniz, keşfedilmeyi bekliyor. Ülkenin en güzel kıyılarına Karadeniz sahiptir” dedi.

BARIŞ AKARSU İLGİSİ

Belediye Başkanı Timur, Muğla'nın Bodrum ilçesinde geçirdiği trafik kazasında ölen ve Amasra'ya defnedilen şarkıcı Barış Akarsu'nun mezarını ziyarete de her yıl çok sayıda kişinin geldiğine işaret ederek, şunları kaydetti: “Koyları, tertemiz kumu, az dalgalı suları ve doğayla bütünleşen güzellikleriyle Karadeniz'in önemli turistik alanları arasında yer alan Amasra'ya, Barış Akarsu'nun hayranları da ilgi gösteriyor. Yaşamını yitiren genç sanatçının mezarını ziyaret etmek için ülkenin dört bir yanından gelen vatandaşlar, Akarsu'nun 'kumsaldan geldim' dediği deniz kenarında sanatçının arkadaşlarıyla sohbet ederek, hemen her kafe ve büfede çalınan şarkılarını dinliyorlar.”
Etiketler: Ekonomi
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı