GeriEkonomi Aman dokunma!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aman dokunma!

Aman dokunma!
refid:27815770-spot ilişkili resim dosyası

Dokunmaya alıştığımız teknoloji farklı bir boyuta geçiyor. Yeni nesil cihazların hepsine artık sesle veya hareketle kontrol özellikleri geliyor. Böylece son teknolojileri dokunmadan bile kontrol edebiliyor.

Çok değil. Bundan yaklaşık 7 yıl önce dokunmatik ekranlı akıllı cihazlar hayatımıza girdi. Tuşlu telefonlardan geçiş yaptığımız dokunmatik ekranlara o dönemde inanamıştık. Şimdi ise dokunmatik ekran teknolojisinin yerine dokunmadan kontrol edilebilen cihazlar gelmeye başladı. Sadece akıllı telefon veya tablet değil, televizyonlardan akıllı ev sistemlerine kadar birçok cihazı dokunmadan kontrol edebilmek şimdiden bile mümkün.
Dokunmadan kontrol için birçok farklı yöntem var. Bunların başında sesli kontrol geliyor. Birçok işletim sistemi artık ses tanıma teknolojisine sahip. Kullanıcıların sesli komutlarını noktasından virgülüne kadar tanıyan ses tanıma teknolojisinin en sık kullanıldığı yerlerin başında akıllı telefon ve tabletlerdeki işletim sistemleri var. Bunun son zamanlardaki en başarılı örneklerinden birini Apple yaptı. Şirketin geliştirdiği akıllı asistan Siri’nin yanı sıra yeni işletim sistemi iOS 8’de yer alan dikte özelliğinin Türkçe desteği bulunuyor. Mesaj yollamak isteyen kullanıcılar ekrana bile dokunmadan mesaj yazabiliyor. Ses tanıma teknolojilerinin kullanıldığı diğer bir alan ise akıllı ev sistemleri oldu. Kombilere bağlanan akıllı ev sistemleri sesle kontrol edilebiliyor. Dokunmadan kontrol etmek için kullanılan diğer bir teknoloji ise hareket tanıma sistemleri oldu. Avea’nın son telefonunda kullanılan bu özellikle ekrana dokunmadan selfie çekebilmek mümkün. Buna ek olarak televizyonlardan oyun konsollarına kadar birçok yeni nesil cihaz, kullanıcıların el ve kol hareketlerini algılayabiliyor.


Dokunmadan kullanabileceğiniz 6 teknoloji

1- Konuşarak mesaj atın
Apple’ın yayınladığı son işletim sisteminde, yer alan özellikle ekrana dokunmadan mesaj yazabilmek mümkün. iOS 8 yüklü iPhone veya iPad’lerin mesajlar kısmına girdikten sonra klavyenin sol alt kısmındaki mikrofon simgesine basmak yeterli. Bu simgeye bastıktan sonra konuşmaya başlayın ve sonra bitti düğmesine basın. iOS 8 söylediğiniz cümleleri ekrana oldukça başarılı bir şekilde yazıyor.

2- Selfie çekin
Avea’nın geçen hafta tanıttığı kendi markasına ait yeni akıllı telefon modelini dokunmadan kullanılabiliyor. Selfie çekmek isteyen kullanıcılar elini açıp kapattıktan sonra fotoğraf çekilebiliyor. Buna ek olarak web tarayıcısında da el hareketleriyle gezebilmek mümkün. Bu modelin satış fiyatı ise 619 TL.

3- Uzaktan kumandasız kontrol
Son teknolojilerle uzaktan kumandaları bir kenara atmak mümkün. Samsung’un geliştirdiği yeni teknolojilerle televizyonların uzaktan kumandalarını bir kenara atabilmek mümkün. Şirketin tüketicilere sunduğu üst seviye modellerinde yer alan kameralarda hareket algılama özelliği bulunuyor. Böylece televizyonlar el hareketleriyle kontrol edilebiliyor.

4- Evi ısıtın
Akıllı ev sistemleri üzerine çalışmalarını gerçekleştiren Nest ile dokunmadan kombiyi kontrol edebilmek mümkün. Google ile uyumlu olarak çalışan bu cihaz, sesli olarak komutları tanıyor. Google Now kullanıcıları internet üzerinden Nest’e bağlanıyor ve ev sıcaklıklarını istedikleri şekilde ayarlayabiliyor. Örneğin, “OK Google, evimi 25 dereceye kadar ısıt” dendiğinde, bu komut Nest cihazına iletiliyor. Bunun üzerine kombi çalışmaya başlıyor.

5- Hesabımı öde
Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) geliştirdiği akıllı gözlük Google Glass için geliştirdiği uygulama hesapların hiçbir yere dokunulmadan ödenmesini sağlıyor. Bu özelliği kullanmak için kasalardaki özel barkod akıllı gözlüğe okutuluyor. Barkod okutulduktan sonra ‘öde’ komutu veriliyor ve hesap ödeniyor. BKMLab mühendisleri tarafından geliştirilen bu özellik henüz test aşamasında.

Joystickleri kenara atın
Hareket tanıma teknolojilerinin kullanıldığı cihazlar arasında oyun konsolları da bulunuyor. Sony Playstation 4 ve Microsoft Xbox One’da bulunan kameralar, kullanıcıların oyunları joysticklere bile dokunmadan kontrol edebilmesini sağlıyor. Oyun konsollarına ek olarak satılan bu kamera için geliştirilen oyunlar arasında birçok farklı seçenek yer alıyor.

OYUN DÜNYASI

Haydi şimdi bütün eller havaya

KAROKE oyunları arasından sıyrılarak dikkat çekmeyi başaran Singstar Ultimate Party’i raflardaki yerini aldı. Playstation 4 için satışa çıkan oyun, Sony markalı akıllı telefonlara bağlanarak mikrofon görevi görmesini sağlıyor. Başarılı bir ses tanıma sistemine sahip olan oyun, şarkılarda kaçırdığınız tüm kelimeleri tespit ediyor. Singstar Ultimate Party’nin içinde bulunan 30’a yakın şarkı listesi evde eğlenceli vakit geçirmek için birebir. Oyunun satış fiyatı ise 100 TL olarak belirlendi.


HAFTANIN TRENDİ

Şarkı dinlerken sözleri takip edin
ONLINE müzik servisi Deezer, dün yayınladığı güncellemeyle kullanıcılara karoke benzeri bir özelliği sundu. Kullanıcılar bu özellikle müzik dinlerken, sözleri de akıllı telefon veya tablet bilgisayar ekranından takip edilebilecek. Başka bir deyişle “bu şarkının sözlerine anlamıyorum” diyenler, artık tek bir dokunuşla şarkıya eşlik edebilecek. Deezer’ın yaptığı bu yenilik akıllı telefon veya tablet uygulamasını güncelleyenler tarafından kullanılabilecek.

UYGULAMA

Tanımadığınız biri sizi uyandırsın
DÜNYANIN farklı yerlerinden insanların birbirlerini uyandırdıkları anonim alarm ve arkadaşlık uygulaması Wakie, iOS uygulaması yayınladı. Wakie’ye kayıt olan kullanıcılar, sabah alarmlarını bu uygulama üzerinden kuruyor. Bu saatte uyanık olan bir kullanıcı ise o kişiyi arayarak uyanmasını sağlıyor. Ancak görüşme süresi 1 dakika ile sınırlandırılmış durumda. Buna ek olarak kullanıcılar hiçbir zaman karşı tarafın ismi göremiyor. Uygulama ücretsiz olarak şu anda indirilebiliyor.

ÜRÜN KARŞILAŞTIRMA

Yeni yıla özel kırmızı fotoğraf makineleri

Gelecek hafta yılbaşı geliyor. Bu özel günü unutulmaz yapmak için kırmızı renkli fotoğraf makineler görev başında. Bu hafta kırmızı renkli fotoğraf makinelerini kıyasladık.

Marka Canon Nikon Panasonic Samsung
Model PowerShot SX600 Coolpix S3600 Lumix DMC-SZ1 WB1100F
Çözünürlük 16 MP 20 MP 16 MP 16.2 MP
Ekran 3 inç 2.7 inç 3 inç 3 inç
Fiyat 600 TL 500 TL 500 TL 700 TL

Kombileri akıllandırıyor

Aman dokunma

TÜRK girişimciler evleri akıllandırmaya başlıyor. Nuvia Akıllı Enerji Teknolojileri şirketinin kurucuları Cem Gül ve Emre Erkin’in geliştirdiği ‘Cosa’ adındaki cihaz, kombilerin internete bağlanarak akıllanmasını sağlıyor. Cosa, iki kutudan oluşuyor. Bu kutulardan biri kombilerin termostat girişine bağlanıyor. ‘Cosa İstasyon’ adındaki diğer kutu evin Wi-Fi internetin çektiği bir noktaya bağlanıyor. Kullanıcılar bu kurulumu yaptıktan sonra akıllı telefonlarına geliştirilen Cosa uygulamasını indiriyor. Kombi ile akıllı telefon uygulama ile birbirine bağlanıyor. Uygulama üzerinden evin kaç derece olacağı, kombinin ne zaman çalışacağı veya kombinin hangi saat aralıklarında çalışacağı belirleniyor. Buna ek olarak akıllı telefonların konum bilgisi alınarak kullanıcıların eve yaklaşması durumunda kombinin otomatik olarak çalışması sağlanıyor.

YÜZDE 30 TASARRUF


Cosa’daki bu özelliklerle doğal gaz faturasını düşürmek mümkün. Cosa’yı geliştiren ekibin paylaştığı bilgilere göre Türkiye’de kombi sahiplerinin yüzde 70’ten fazlası hatalı kombi kullanımından ötürü fazla doğalgaz tüketiyor. Kullanıcıların hatalı kombi kullanımının önüne geçebilecek Cosa ise doğalgaz tüketimini yüzde 30’a kadar düşürebiliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Teknokent’te geliştirilen Cosa, ilk melek yatırımını da Turkcell eski Uluslararası İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu’ndan almış durumda. Şu anda satışa çıkan akıllı kombi kiti, 15 Aralık’a www.cosa.com.tr kadar 249 TL yerine 149 TL’den satılıyor. Cosa, çok yakın bir süre içinde ise teknoloji marketleri ve doğal gaz dağıtım şirketlerinde satılmaya başlanacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle