GeriEkonomi Aman Arjantin’den ders alalım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aman Arjantin’den ders alalım

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başdanışmanı Bülent Tanla tarafından hazırlanan ‘‘Arjantin Raporu’’nu açıkladı. Baykal, ‘‘Arjantin'deki sosyal patlama bir orta sınıf bunalımıdır’’ dedi.

Baykal, Türkiye'nin Arjantin olmaması için hükümete iki tavsiyede bulundu. Baykal, ‘‘Birincisi aman ekonomiyi büyütelim, ikincisi de aman ortadireğe dikkat edelim. Arjantin'den alınması gereken en önemli iki ders budur’’ dedi.

Baykal, Türkiye'nin ekonomik krizden çıkmak için iyi bir fırsat yakaladığını belirterek, bu şansın iyi kulanılmasını istedi. Son zamanlarda yayılan ekonomideki iyimserlik havasının, aldatıcı olabileceğini belirten Baykal, ‘‘Memnuniyet verici bir iyimserlik var. Ama kriz bitiyor diyebilmek için ben Devlet İstatistik Enstitüsü'nden, sanayi odalarından ve ihracatçı birliklerinden gelen rakamlara bakarım. Orada rakamlar büyümeyi işaret ettiği zaman 'Hah işte şimdi tamamdır' derim’’ diye konuştu.

Tanla'nın hazırladığı rapora göre Arjantin, dünyanın çeşitli bölgelerinden göç almış ve uluslaşamamış. Raporda Arjantinliler'in bilim adamları ve araştırmacılar tarafından, 'Kendilerini İngiliz hisseden, İspanyolca konuşan İtalyanlar' diye tanımlandığı belirtiliyor. Yine raporda Arjantinliler'in ‘‘Güney Amerika'da yaşamalarına rağmen, kendilerini Avrupalı hisseden bir topluluk olduğu’’ belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle