GeriEkonomi Altının 100 TL ile imtihanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altının 100 TL ile imtihanı

Altının 100 TL ile imtihanı
refid:21416315 ilişkili resim dosyası

Türkiye’de çeyreği 165, yarımı 328 lirayı buldu. Dışarıda onsu bir günde 35 dolar birden artarak 1737 dolara çıktı. Altındaki yükselişin nereye kadar süreceği merak konusu. Tırmanış beklenmese de ilk etapta 24 ayar altında 100 TL, Cumhuriyet Altını’nda ise 675 TL kritik önemde.

YURTDIŞINDA bir ay önce 1615 dolar civarında olan altının onsu (31 gram), son olarak ABD’nin tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin altında gelmesiyle 1737 dolara fırladı. Türkiye’de ise Cumhuriyet Altını bir ayda 50 liradan fazla değer kazanarak 672 TL’ye çıktı. Son dönemdeki bu hızlı artış ‘yükseliş daha ne kadar sürer’ sorusuna yol açtı. Altın her ne kadar dış faktörlerden etkilense de özellikle fiyatın çok yüksek değere ulaşması talebi sınırlıyor. Bu da daha fazla yükselişe engel oluyor. Türkiye’de fiyatlar, 24 ayar altında 100 lira, Cumhuriyet Altını’nda ise 700 lirayı uzun zamandır geçmedi. Uzmanlar bunun ekim ayı sonuna kadar aynı şekilde sürmesini bekliyor. Cuma günü Kapalıçarşı’ 24 ayar altının gram fiyatı 99.25 liradan başladığı günü, 99.90 liradan cumhuriyet altını ise 4 liralık yükselişle 672 liraya tamamladı.
Altının bir günde 35 dolar birden fırlamasında, kötü gelen ABD istihdam verileriyle ABD Merkez Bankası’nın (FED) yeni bir parasal genişleme programı için baskı altına gireceğine ilişkin öngörü etkili oldu. Çünkü yatırımcılar, FED’in yeni bir parasal genişlemeye gitmesi durumunda altının talebe paralel olarak daha da yükseleceğine inanıyor. Eğer FED 13 Eylül’deki faiz toplantısının ardından yeni bir parasal genişleme kararı açıklamazsa, altının 1650 dolar civarına gerilemesi bekleniyor.

Fiyatlar geri gelebilir

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk “Ekim ortalarından sonra altının yavaş yavaş gerilemesini bekliyoruz. Şu anki yükselişin fiziki talepten kaynaklanmadığını düşünüyoruz” dedi .  Global yükselişe rağmen iç piyasada 24 ayar gram altının 100 TL direncini kıramadığını kaydeden Yıldırımtürk, “Cumhuriyet Altını’nın fiyatının da 700 lira seviyesini aşmayacağını bekliyoruz. Piyasada şu anda Cumhuriyet Altını’ndan çok gram altına talep var. Kilogram bazında da, dış piyasada olan 55 bin 550 dolar olan altının kilosu Türkiye’de 55 bin 400 dolardan işlem görüyor. Bu 150 dolarlık fark talep eksikliğinden kaynaklanıyor” dedi.

Uzun vadede yükseliş olabilir

İSTANBUL Altın Rafinerisi Başkanı Özcan Halaç, ABD seçimlerinin önümüzdeki dönemde altının yükselişinde etkili olacağını belirterek, şunları söyledi: “Seçimin ardından ABD’nin İran politikası önemli olacak. Ayrıca dünyada merkez bankaları para basmaya devam ettikçe de altındaki yükseliş sürecek.
İç piyasada ise, global gelişmelere paralel bir seyir bekleniyor. Türkiye’de fiyatlar ani iniş-çıkışlarda biraz geriden gelebilir. Ancak uzun
vadede yükselişin sürekli olacağını düşünüyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle