GeriEkonomi Altın yüzde 3 gümüş yüzde 12 düştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altın yüzde 3 gümüş yüzde 12 düştü

Altın yüzde 3 gümüş yüzde 12 düştü
refid:27685403 ilişkili resim dosyası

Altın fiyatları, İsviçre'deki referandumdan "hayır" çıkmasının ardından hızlı düşerken, gölgesi olan gümüş fiyatları da yönünü aşağı çevirdi.

Uzmanlar fiyatlardaki düşüşle birlikte, bu dönemde güvenli liman olan altının tahtına gümüş oturabileceği görüşünde. Bu süre içinde altın fiyatları yüzde 3.1 düşerken, gümüşteki düşüş yüzde 12.5'i buldu. Küresel piyasalarda bir ons altının fiyatı 40 doların üzerinde düşüşle 1,143 dolara kadar geriledikten sonra biraz toparlanarak, 1,155 - 1,157 dolar bandında hareket etmeye başladı. Altın ons fiyatı referandum öncesinde 1,185 - 1,195 dolar aralığında tutunuyordu. Gümüşteki düşüş ise altından daha sert oldu. Referandum öncesinde 16.55 dolar olan 1 ons gümüş, hayır kararının ardından 14.48 dolara geriledi. Gümüşün onsu şu sıralarda 15.02 dolar seviyesinde bulunuyor.

"TEKRAR YÜKSELİŞE GEÇEBİLİR"

DHA'nın sorularını yanıtlayan Troy Kıymetli Madenler Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Taşdelen, referandum kararının beklentiler yönünde gerçekleştiğini belirterek, kısa vadede altının yükseleceği yönünde beklentilerin olmadığını belirtti. Her şeyin ABD'ye odaklı durumda olduğunu ifade eden Taşdelen, "Altının onsu 1,150-1,160 dolar seviyelerinde dolaşacaktır. Noel tatili nedeniyle ABD ve AB'de hacimler düşecek ve bunun da etkisiyle kısa vadede yukarı yönlü bir hareket olmayacaktır. Altının çok daha aşağıya düşeceğini sanmıyorum. Bu seviyelerde tutunabilir ve yeni yıl itibariyle tekrar yükselişe geçebilir" dedi.

1 ONS ALTININ MALİYETİ 1000 DOLAR

Altının ons maliyetinin 1,000 dolar seviyelerinde olduğunu vurgulayan Cumhur Taşdelen, "Altın dipleri gördü ve alımlarla tekrar toparlandı" diye anımsattı ve ekledi: "Onsu 1,900 dolara kadar çıkmış bir altından bahsediyoruz. Bir çok maden rantabl oldu ama bir çok madenin de maliyetleri yükseldi. Altın fiyatları maliyetine yaklaştığında üretimi azalacak ve arz talep dengesiyle tekrar fiyatlar kendini bulacak. Petrol düşüyor, enerji fiyatları düşüyor. Bunlar altını aşağıya baskılıyor. Altının ons fiyatının 1,100 doların altına gelmesi ABD'nin faiz kararını uygulamasına bağlı."

"GÜMÜŞÜ GÖZDEN KAÇIRIYORLAR"

Taşdelen, gümüşte beklentilerden yüksek sert bir düşüş yaşandığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gümüşte, alım gücü daha kolay olduğu için daha fazla alım bekliyorduk. Ancak altının gölgesi olduğu için daha fazla kayıp yaşandı. Şu anda 1 ons altın ile 76 ons gümüş alabiliyorsunuz. Daha önce 1 ons altınla 50 ons gümüş alınıyordu. Şu anda aralarındaki fark çok açıldı. Bence yatırım tarafında ileriye dönük gümüş düşünülebilir. Altının alım gücü daha fazla gümüşe göre, yatırımcılar bunu yatırımcılar dikkate almalı. Gümüş altında çok daha fazla değer kaybetti ve 2015 yılında bir yükselme söz konusu olacaktır. Güvenli liman olarak altın görünüyor ama gümüşü gözden kaçırıyorlar."

Altın yüzde 3 gümüş yüzde 12 düştü İSVİÇRE HALKI HAYIR DEDİ

Öte yandan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) geçen haftaki toplantısından üretimi azaltma yönünde karar çıkmaması üzerine hız kazanan düşüşle Brent ham petrolünün varil fiyatı 70 doların da altına geriledi. Brent petrolünün varil fiyatı, haftanın ilk açılan borsaları olan Asya'da 3 dolara yakın düşüşle 67.80 dolara kadar geriledikten sonra, 68.25 dolar dolayında hareket etti.

SAAT 10:00 İTİBARIYLA KAPALIÇARŞI'DA ALTIN FİYATLARI

Altın yüzde 3 gümüş yüzde 12 düştü


Yorumları Göster
Yorumları Gizle