GeriEkonomi Altın talebi arttı Darphane mesaiye kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altın talebi arttı Darphane mesaiye kaldı

Darphane ve Damga Matbaası, artan altın talebi nedeniyle mesai saatlerini uzatarak, Cumartesi günleri de çalışmaya başladı. Geçen yıl 51.3 ton olan basılan altın miktarının bu yılın sonunda 53 tonu bulması bekleniyor.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Ahmet Büyükkaymaz, standart 1 kilogramlık külçe altınları işçilik bedeli almak suretiyle bastıklarını, bir anlamda fason imalat yaptıklarını anlattı.

Büyükkaymaz, ziynet diye tabir edilen ve takı olarak kullanılan altınlardan 2003 yılında 39.5 ton ve geçen yıl 39.8 ton, meskük denilen Cumhuriyet Altını'ndan ise önceki yıl 11.3 ton ve 2004'de 11.5 ton bastıklarını bildirdi.

Geçen yılın Ocak ayında 6.6 ton olan altın basımı miktarının 1.1 ton artarak bu yılın ilk ayında 7.7 tona ulaştığını belirten Büyükkaymaz, geçen yılın Ocak-Şubat döneminde 12.4 ton olan miktarın bu yıl 13.6 tona yükseldiğini, Şubat sonu itibariyle işledikleri altın miktarının önceki yılların aynı dönemine göre en yüksek rakam olduğunu kaydetti.

ÇALIŞMA SAATİ 7.30-23.00

Talep nedeniyle Darphane'de 8 saat olan mesainin uzadığını, sabah 07.30'da başlayıp akşam 23.00'e kadar devam ettiğini bildiren Büyükkaymaz, tatil olan Cumartesi günü de çalıştıklarını bildirdi.

Büyükkaymaz, şu anda Darphane'ye haftada gelen altın miktarının 1-1.5 ton arasında değiştiğini ifade ederek, bu durumun talebin normal seviyesini yakalayıncaya kadar süreceğini, 1 tonun üzerinde olması halinde 2 vardiya çalışmaya bir süre daha devam edileceğini söyledi.

ALTIN, SAĞLAM BİR TASARRUF ARACI

Ahmet Büyükkaymaz, döviz kurlarındaki düşüş ve YTL'nin değerlenmesi nedeniyle altına talebin arttığına dikkati çekti.

Nisan ayından itibaren bir düşme trendi beklediklerini ifade eden Büyükkaymaz, “Geçen yıl 51.3 ton olan basılan altın miktarı, böyle giderse bu yılın sonunda 53 tonu bulur” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle