GeriEkonomi ‘Altın’ darbe
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Altın’ darbe

‘Altın’ darbe
refid:24698959 ilişkili resim dosyası

Suriye tedirginliğinin azalması ve ABD Merkez Bankası’nın krtik toplantısı öncesi altın satışları hızlandı.

Altının onsu dün yüzde 3’e yakın düştü. SURİYE’ye askeri operasyon riskinin azalması, ABD Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta yapacağı toplantıya ilişkin tedirginlik ve fonların satışları altını yerle bir etti. Salı günü 1366 dolar olan altının ons fiyatı dün yüzde 3’e yakın gerileyerek 1326 dolarla 13 Ağustos’tan bu yanaki en düşük seviyeye geriledi. Altının gramı iç piyasada da 87 liraya indi.

GÖZLER FED’E ÇEVRİLDİ

ABD Merkez Bankası’nın tahvil alımlarını masaya yatıracağı ve önümüzdeki hafta yapacağı toplantı altın fiyatlarının yönünde etkili olacak. ABD’de dün açıklanan işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta 292 bin ile 330 bin olan beklentinin altında kaldı. İşsizlik maaşı başvurularının beklentinin altında olması, FED’in tahvil alımlarını beklentilerin üzerinde azaltabileceği endişelerine neden oluyor.

1200 DOLARA GERİLEYEBİLİR

Piyasalardaki genel beklentinin FED’in tahvil alımlarını 10 ila 15 milyar dolar civarında azaltabileceği yönünde olduğuna işaret eden İntegral Menkul Değerler Analisti Tuğba Özay, “Böyle bir durumda altında 1250 dolar seviyelerine varan geri çekilmeler gözlemleyebiliriz. Gram bazında baktığımızda ise 80–83 TL seviyelerini görebiliriz. Bununla beraber, FED’in piyasanın beklediğinden çok daha agresif davranması durumunda altın 1200 dolara kadar gerileme çabasına da girebilir. Diğer bir nokta ise tahvil alımlarındaki azaltmanın beklenenden az olması. Böyle bir durum ise altın fiyatlarında kısa vadede bir yükselişe neden olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl yüzde 20 düştü

ALTININ onsu 28 Ağustos’ta gördüğü 1433 dolar seviyesinden bugüne kadar alçalan bant içinde hareket ederek 11 işlem gününde yaklaşık yüzde 7 oranında düşüş kaydetti. Analistler, altının onsunda 50 günlük hareketli ortalamanın 1336 dolar seviyelerinden geçtiğine dikkati çekerek, bu seviyenin aşığı doğru kırılması nedeniyle 1316 ve 1300 dolar seviyelerinin görülebileceği görüşünde. Altının yılbaşından bu yana yatırımcısına yaklaşık yüzde 20 kaybettirdi. 2012 yılını 1675 dolar seviyesinden tamamlayan altının onsu, bu yılın en düşüğünü 1180 dolar ile 28 Haziran’da görmüştü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle