GeriEkonomi Altın 3 haftanın zirvesinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altın 3 haftanın zirvesinde

Altın 3 haftanın zirvesinde
refid:26965474 ilişkili resim dosyası

Jeopolitik risklerin artması, altın fiyatlarındaki tırmanışa hız kazandırdı. Altının onsu, Obama’nın Irak’ta hedefli hava saldırılarına onay vermesinin ardından 1,320 dolara dayanarak 3 haftanın zirvesini gördü.

Altın daha sonra 1,318 seviyelerine gerileid. Böylece altının gramı 92.44 liraya, çeyrek altın 148 liraya, Cumhuriyet altını ise 606 liraya yükseldi. Uzmanlar altın için 1,330 dolar seviyelerinin direnç noktası olduğu görüşünde.

Altın, Şubat ve Mart aylarından sonra, Temmuz’da da en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları verilerine göre, Temmuz ayında en yüksek aylık reel getiri, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 1.97, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 2.25 ile külçe altında gerçekleşti.

"1250-1275 SEVİYELERİNE KADAR GELEBİLİRDİ"

DHA’ya değerlendirmelerde bulunan, Troy Kıymetli Madenler Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Taşdelen, rakamların son 3 haftanın zirvesi olduğunu belirterek, "Sabah saatlerinde altının onsu 1,321-1,322 dolar seviyelerine geldiğinde küçük satışları geldi. Artışın nedeni jeopolitik risklerden kaynaklanıyor. Altına güvenli liman olarak talepler geliyor" dedi.

IŞİD’in, Erbil ve Kerkük’e girmesi durumunda, ABD’den bir müdahale geleceğini hatırlatan Taşdelen, "Altın yine jeopolitik risklerle beslenirse 1330’lara kadar yükselebilir, bu seviyede de direnç var. ABD’den gelen veriler olumlu geliyor ve faiz artım gündemi yakın tarihe çekildi. ABD’den gelen verilerle altının 1310-18 seviyelerinde olaması gerekiyor. Ancak İsrail tarafında ateşkes var ve ne kadar süreceği net değil. Ukrayna sınırında ki gelişmeler söylendiği gibi olmaz ve Rusya tarafından geri çekilmeler olursa tekrar altın 1300 seviyelerine gelebilir. Bu jeopolitik riskler olmasaydı altının onsu 1250-1275 seviyelerine kadar gelebilirdi" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle