Alp Gürkan topu müdürüne attı

Neşe KARANFİL/ANKARA
14.01.2015 - 17:20 | Son Güncelleme:

SOMA’daki maden faciasından sonra iş güvenliği konusunda sahte imza ile sorumluluk genel müdür Ramazan Doğru’ya yüklenmişti. Soma Kömür İşletmeleri’nde sorumluluk bu sefer de tek tek müdürlere yıkıldı.

Madenin sahibi Alp Gürkan’ın şu anda ‘tek yönetim kurulu üyesi’ olduğu Soma Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi’nde bir iç yönerge hazırlandı. Şirketin genel müdürü, Eynez, Işıklar, Atabacası işletmesi işletme müdürlerinin sorumlulukları bu iç yönerge ile belirlendi. Soma Kömür İşletmelerinin genel müdürü, 17 Temmuz 2017’ye kadar şirketin ve işletmelerin ilgili mevzuatın (maden mevzuatı, iş güvenliği ve sağlığı mevzuatı) gerektirdiği işlerin yapılması ve sadece bu işlerle ilgili resmi yarı resmi kuruluşlarda evrak düzenlemeye yetkili olacak.

EYNEZ’E DE 2017’YE KADAR
Soma Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi’nin 26 Aralık 2014 tarihinde yönetim kurulu kararıyla yetki devirlerine ilişkin hazırlanan iç yönerge kabul edildi. 6 Ocak’ta Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanan karara göre genel müdür, Eynez, Işıklar, Atabaca işletme müdürleri ve işletmeler muhasebe müdürü işletmelerle ilgili mevzuatın (maden mevzuatı, iş güvenliği ve iş sağlığı mevzuatı) gerektirdiği işlerin yapılması için yetkilendirildiler. Daha sonra tek tek işletme müdürlerinin de yetkileri belirlendi. Genel müdür, maden, iş güvenliği ve sağlığı mevzuatı ile ilgili mevzuatın gerektirdiği işlerin yapılması, işletmelerin randımanlı performanslı ve en üst seviyede güvenlikli olarak çalışmalarını sağlamaya, Eynez, Işıklar ve Atabacası İşletme müdürleri de ayrı ayrı, maden ve iş kanunu gereği yapılması gereken tüm hususlar dahil, hakediş raporları, üretim raporları, faliyet raporları, kantar raporları, imzalamaya münferit imza ile yetkililendirildiler. Eynez, Işıklar ve Atabacası işletme müdürlerine verilen yetkiler için de geçerli tarih 17 Temmuz 2017 olarak belirlendi.

Soma AŞ’nin yaptığı bu işlem, Türk Ticaret Yasası’nın 367 ve 371’nci maddesine göre yapıldı. Bu maddelerde yönetim kurulu isterse yetkilerini üçüncü şahıslara devredebiliyor. Üçüncü şahıslara devredilmesi halinde bunun için bir iç yönerge çıkarılması gerekiyor. Uzmanlar, yapılan bu işlemin geçmişteki sorumlulukları ortadan kaldırmayacağını belirtirken, geleceğe yönelik sorumluluğu genel müdüre bırakıldığını söylediler. Bu tür devirlerin normal olduğunu dile getiren uzmanlar ancak genel müdürün her türlü işlemi yönetim kuruluna raporlayıp raporlamamasına göre sorumluluğun değişebileceğini vurguladılar.

SADECE ALP GÜRKAN VAR
Soma’da kaza yaşanmadan önce yönetimde Alp Gürkan başkan, üyeler Can Gürkan ve Mustafa Yiğit’ti. Kazadan 5 ay önce yapılan değişiklikte Ramazan Doğru yönetime alınmış Alp Gürkan çıkmıştı. Kazadan sonra ise 2014 yılı temmuz ayında yapılan değişiklikle yönetim kurulunda sadece Alp Gürkan yer aldı.

Soma’da ne olmuştu

SOMA’da 301 madencinin hayatını kaybettiği maden kazası çerçevesinde yürütülen soruşturmada genel müdür Ramazan Doğru’nun maden kazalarından tek sorumlu olduğuna ilişkin belgedeki imzasının sahte olduğu ortaya çıkmıştı. Hürriyet’te 20 Eylül 2014 tarihinde çıkan haberde, Ramazan Doğru’nun kriminalde yapılan incelemesinde imzasının sahte olduğunun anlaşıldığı yer almıştı. Maden faciasının ardından başlatılan soruşturmada 19 Mayıs’ta gözaltına alınan Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, savcılığa sorumluluğun Ramazan Doğru’ya ait olduğunu belirtmiş, Doğru ise sorumluluğun işletme müdürü Akın Çelik’te olduğunu iddia etmişti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı