GeriEkonomi Almanya’da ev almak hayal oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’da ev almak hayal oluyor

Almanya’da ev almak hayal oluyor

Almanya’da giderek artan emlak fiyatları, geliri düşük aileleri korkutmaya başladı. Metrekare fiyatları son üç yılda yüzde 25 artış gösterirken, Alman Kiracılar Birliği 80 bin yeni sosyal konut yapılmasını istedi.

ALMANYA’da Bilirkişi Komisyonları, hazırladıkları yıllık emlak raporunu açıkladı. Rapora göre, 2014 yılından bu yana Almanya’da emlak fiyatları yüzde 25 arttı ve bu artış temposu, önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Geçen yıl Almanya genelinde 1 milyon civarında ev ve bina satıldı. Alıcılar, 237.5 milyar euro ev almak için harcadı. Buna göre ülkede en çok para, emlak sektörüne gidiyor.

EN PAHALI EVLERE MÜNİH'TE
Almanya genelinde konut fiyatları metrekare başına ortalama bin 545 euro. 2014 yılına kıyasla metrekare başına artış 145 Euro. Ancak Münih’te rakamlar biraz daha farklı. Müstakil evlerde ortalama metrekare başına ortalama fiyat 8 bin 500 euro, dairelerde ise 5 bin 500 euro. Bu da Münih’i emlakta en pahalı kent yapıyor. Almanya genelinde en uygun yerler ise Saksonya Anhalt ve Thüringen. Bu eyaletlerde konut fiyatları metrekare başına ortalama 380 ile 470 euro arasında değişiyor.

1 MİLYON KONUT AÇIĞI VAR
Rapor açıklanır açıklanmaz, Alman Kiracılar Birliği hükümetin konut politikasına tepki gösterdi. Almanya’da 1 milyon konut açığı bulunduğunu açıklayan Kiracılar Birliği, bunun sonucunda sadece ev fiyatlarının değil, kiraların da hızla arttığını belirterek, acilen sosyal konut inşaasına geçilmesini talep etti. Konut ve kira fiyatlarındaki artışın düşük ve orta gelirli insanları kent dışına attığını belirten birlik, 80 bin yeni sosyal konut yapılmasını istedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle