GeriEkonomi Almanya, ‘hata’yı yakaladı, milli gelirine 55.5 milyar Euro daha fazla eklendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya, ‘hata’yı yakaladı, milli gelirine 55.5 milyar Euro daha fazla eklendi

Almanya, ‘hata’yı yakaladı, milli gelirine 55.5 milyar Euro daha fazla eklendi
refid:19121203 ilişkili resim dosyası

Alman Maliye Bakanlığı, kamulaştırılan mortgage borç verme kurumu Hypo Real Estate’e (HRE) bağlı FMS Wertmanagement bankasında yapılan muhasebe hatasının fark edilmesiyle 55.5 milyar Euro daha zengin olduklarını açıkladı. Ortaya çıkan 55.5 milyar Euro’nun, 24.5 milyar Euro’sunun 2010, 31 milyarının ise 2011 yılına ait olduğu belirtildi.

Ekleme yerine çıkarma yapılmış 
55 milyar euroluk fazlanın devlet kontrolündeki kötü banka FMS Wertmanagement’taki bir muhasebe hatasından kaynaklandığı, muhasebecilerin ekleme yerine çıkarma yaptıkları belirtildi. Avrupa’nın en büyük ekonomisi, bu hatanın düzeltilmesiyle tahminlerini de yeniledi. Buna göre Almanya, kamu borcunun GSYİH’ye oranını 2011 için 81.1’e çekti. Bu rakam bir önceki tahminden yüzde 2.6 daha aşağıda bulunuyor. Alman Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkili “Hatanın bazı hesaplamaların iki kere girmesiyle oluştuğunu” düşündüklerini belirterek, hatanın nedeninin aydınlığa kavuşturulacağını belirtti.  

Hata ile borçları azaldı

Hatayla borçlarında azalma meydana gelen Alman hükümeti ise bu haberden oldukça memnun kaldı. Ancak muhalefetteki Sosyal Demokratlar, muhasebe hatasının boyutu konusunda duydukları şaşkınlığı belirterek, “Bu, Suabiyalı bir ev kadının evdeki biskuvi kutusunda saklayarak unuttuğu bir rakam değil. Böyle bir toplamayı gözden kaçırmak tamamen sorumsuzluk” açıklaması yaptı. Suabiyalılar, Almanya’da tasarruf becerileriyle biliniyorlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle