GeriEkonomi Almanya’dan Yunanistan’a can simidi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’dan Yunanistan’a can simidi

Almanya’dan Yunanistan’a can simidi
refid:17917343 ilişkili resim dosyası

Almanya, Yunanistan'a yeni yardım paketinin sağlanması için talep ettiği bu ülkenin borçlarında yeniden yapılandırma baskısını azaltma planı yapıyor.

Wall Street Journal gazetesinden konuya yakın kaynaklara dayandırılarak verilen haberde, Almanların bu konuda taviz vermesinin, Yunanistan'ın Temmuz ortasında kasasının boş kalmasına kadar gidebilecek bir süreci çözmeye yardım ederek, Avrupa'da oluşan bu yöndeki büyük endişeyi azaltacağı belirtildi.  

 

Almanya, Yunanistan'a yeni yardım için ülkenin yeni kemer sıkma tedbirleri getirmesi ve tahvil yatırımcılarının da taşın altına elini koyarak, borçlarının bir kısmından vazgeçmesi koşullarında diretiyordu.

 

Şimdi ise Berlin'deki bazı yetkililer, yıl sonunda borç yapılandırmasına zemin sağlayacak kısa vadeli bir çözümün sağlanabileceğini düşünüyor.

 

Yunanistan’ın Temmuz ayında borçlarını ödeyebilmesi için 29 Haziran tarihine kadar IMF ve Avrupa Birliği’nden 12 milyar euro kredi alması gerekiyor. Ancak IMF, kendi katkısını serbest bırakmak için Avrupa Birliği'nin (AB) bu konudaki görüşünü netleştirmesini bekliyor.

 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise, Yunanistan’ın borçlarını yeniden yapılandırılması yolunda Almanya, Hollanda ve Finlandiya’dan iç politika baskıları nedeniyle gelen taleplere karşı çıkıyor.

 

Yunanistan’a geçen yıl yapılan 110 milyar euroluk yardıma karşın, ülkenin 2012 ve 2013 yıllarında her yıl 30 milyar euro ek finansmana gereksinim duyacağını hesaplanıyor.

 

AB ülkeleri Yunanistan’a yardım konusunu Haziran ayı sonunda yapılacak AB liderleri zirvesine kadar çözmeyi hedefliyor. Atina’da IMF, ECB ve Avrupa Komisyonu yetkililerinin katıldığı üçlü toplantılar sürerken, Yunanistan hükümeti de muhalefetin karşı çıkmasına rağmen önümüzdeki günlerde harcamalarda kesinti, vergi artışı ve özelleştirmeleri içeren bir programı açıklamaya hazırlanıyor.

 

Diğer taraftan Yunan hükümetinin kemer sıkma politikalarına karşı Atina sokaklarında da gösteriler artarak sürüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle